En Etkili Bebek Uyutma Yöntemleri

Bebek En Hızlı Nasıl Uyutulur?

Yazar
Alper Alpay
Kategori
Uyku Sağlığı
Tarih
10/26/2022

Bebek uyutma yöntemleri konusunda pek çok içerik var. Kocamanbisite ailesi olarak bu konuda detaylı bir araştırma yaptık ve sizler için net, özgün ve nitelikli bir içerik hazırladık. Hazırsanız başlayalım.

En Etkili Bebek Uyutma Yöntemleri Nedir?

Uyku, özellikle bebekler için belki de en önemli faktördür. Çünkü gelişmeyi ve büyümeyi en doğru şekilde sağlayan hipofiz bezi, en çok uyku esnasında çalışmakta ve salgılama yapmaktadır. Bebekler için de sağlıklı bir gelişim için gün içerisinde yaklaşık 12 ile 16 saat arasında uyuması gerekmektedir.

Bebeklerde uykuya dalma konusunda zorluk olabilir ya da sürekli uyanma gibi sık sık denk geldiğimiz problemler yaşanabilir. Böyle bir durumda bebekleri uyutmak için en etkili yöntem nedir diye sorabilirsiniz. İşte bu konuda belirli yöntemler ve teknikler karşımıza çıkıyor.

En Etkili Bebek Uyutma Yöntemleri Nedir?

Bebeğimiz için en uygun yöntemleri ön plana çıkarmak adına bir araştırma yapmalı ve hangisinin bebeğimiz üzerinde etkili olduğuna göz atmalıyız. Aksi taktirde pek çok ebeveynin yaptığı gibi ayağımızda sallama, bebeği saatlerce arabada gezdirme ya da gece byunca emzirme gibi yöntemlerle karşılaşmak durumunda kalabiliriz. Peki ama ne yapmalıyız?

En Etkili Bebek Uyutma Yöntemleri Nedir?

Ses yapmaktan çekinmemek gerekiyor.

Bebekler için belki de en büyük hassasiyet ses konusu olmakta. Yani sürekli sessiz bir ortam yaratma arayışı uyku düzeni için büyük bir yanlışlık oluşturabilir. Bazı bebeklerin elektrik süpürgesi ya da fön makinesi gibi seslerle uyuduğunu daha önce duymuşsunuzdur. Anne karnında iken dışarıdan gelen seslere benzeyen bu sesler, bebekler için huzur aracıdır ve bebekler kendilerini bu sayede anne karnında gibi hissederler. Bu da onları huzurlu bir ortama götürecektir.

Ancak bebeğiniz doğduktan sonra sessiz ortama alışır ise en ufak bir seste bu düzen bozulacaktır ve ufak bir tıkırtıda uyanma eğilimi gösterecektir. Bu durum da bebeğinizin uyku kalitesini bozacaktır. Siz işlerinizi yaparken bırakın bebeğiniz uyumaya başlasın. Onu uyuturken makineler çalışmaya devam etsin ve normal tonlarda konuşmaktan çekinmeyin.

En Etkili Bebek Uyutma Yöntemleri Nedir?

Rahatlatıcı müzik gibi konular, bebekler için önemli gibi görünebilir.

Bu konu gerçekten değerli bir konudur. Çünkü bebeğiniz daha ilk doğduğu andan itibaren anne karnında alışık olduğu bir ses ile hayata başlarlar ve bu yüzden anne olarak sesiniz onun için hazine gibidir. Şefkatli sesiniz ile güzel bebeğinizi uykuya her zaman hazırlayabilirsiniz. Her gün düzenli olarak ağır ritimlerle rahatlatıcı ve güven verici sözlerle ninniler söylemek bebeğinize çok iyi gelecek ve onu rahatlatacaktır.

Bu konuda rahatlatıcı müzikler de önemli olacaktır. Konuşur gibi masallar anlatabilirsiniz örneğin. Bu sayede sesiniz ile bir rahatlatma sağlayacaksınız. Ninniye ek olarak rahatlatıcı müzik ritimleri de önemli olabilir. Bu müzikler genellikle sakinleştirici tonlarda ön plana çıkarılacağı için klasik müzik ya da enstrümantal tonlarda müzikler olabilir. Müziğin ritmine, ruhuna bebeğinizi alıştırarak onu huzurlu bir şekilde uyutabilirsiniz.

En Etkili Bebek Uyutma Yöntemleri Nedir?

Bir diğer yöntem olarak DR William Sears yöntemi nedir?

Bebeklerin 2 ile 3 yaşına kadar anne yanı başında ya da ebeveyn yatağında aile birlikte uyumasını konu alan bu uyutma yöntemi, bebeği desteklemek açısından oldukça önemlidir. Ona göre, özellikle gece uyanışlarında hemen müdahalenin veya anne temasının, uykuya geçişi hızlandıracağını, bu durumun uyku problemine yol açmayacağının kanısı kuvvetlidir.

Uyku rutininin önemini ön plana çıkaran William Sears, uykuya tüm aile fertlerinin katılımını ister ve bu rutinin de keyifli geçmesi durumu bebeğinizi huzura iteceğini açıklar. Aslında en yalın haliyle doğal bir ebeveynliği savunmaktadır.

Kim West yöntemi nedir?

Bu yöntem dünyada kabul görmüş olan uyku koçu Kim West tarafından ön plana çıkarılmıştır. Bu metot ile bebek kademeli olarak uzaklaşma ile organize edilir. Bebeğin aynıa göre uyku süreçlerini iyi takip etmeli ve uyku sinyallerini alınca da ona göre bir rutin oluşturmak gerekir. Bu sayede uyutacak kişi bebeğin yanına bir sandalyeye oturur ve bekler. Bebek ağlamadığı sürece destek olmaya gerek kalmaz.

Olası bir ağlama durumunda ufak dokunuşlarla ve telkin edici sözlerle bebek rahatlatılır. Bebek sakinleşip uykuya dalmasına yaklaşınca temas kesilir. Diğer türlü bu durum alışkanlık yapabilir ve sürekli problem oluşturabilir. Bebeğiniz yattığı an ayağa kalkıyorsa örneğin, onu geri yatağa yatırmak yerine yatağa hafif hafif vurarak yatabilirsin mesajı verilmelidir. Bu sayede bir algı yaratılır ve bebek uyuması için teşvik edilir.

Ağlama devam eder ise kucağa alınıp sakinleştirilir ve kucakta mayışıp tam olarak uyumadan tekrar yatağa konulur. Amaç çabanın uyku ile son bulmasıdır ve bu durum bir uyku alışkanlığı ve rutini yaratır.

Tracy Hogg yöntemi nedir?

Bebeğin ayına göre belirli çalışmalarla uyku aralıkları takip edilir ve uyku sinyalleri alınınca bebek yatağına bırakılır. Bebek ağlamaz ise sakince başında beklenir. Ağlama başlarsa 5 ile 10 dk beklenir ve kucağa alınır. Sırtı sıvazlanarak yatıştırılmaya çalışılır.

Yine telkin odaklı cümleler kurulur. Sakinleşince tekrar bebek yatağa bırakılır. Uykuya dalana kadar bu eylem devam eder. Bu süre ortalama yarım saati geçer ve bebek yine sakinleşmez ise odadan alınıp çıkılır. Sakinleşince tekrar devam edilir.

En Etkili Bebek Uyutma Yöntemleri Nedir?

Rahatlatıcı yağ etkisini hiç duydunuz mu?

Bebeğinizin uyuması adına bitkisel yağların rahatlatıcı etkisini mutlaka duymuşsunuzdur. Bebekler için de bu yağları kullanarak rahatlamaları sağlanabilir ve uykuya daha kolay geçmesi için bir organizasyon yapılabilir.

Lavanta, papatya, badem ve sandal ağacı yağları bebekler için önemli yağlardır ve huzurlu, rahatlatıcı etkileriyle ön plana çıkar. Bu yağları kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Alerjik bir reaksiyona sebebiyet verip veremeyeceğini kontrol etmelisiniz.

Yatağın ya da yastığın belirli köşelerine bir damla damlatmak bebeğiniz için rahatlatıcı bir etki yaratabilir.

En Etkili Bebek Uyutma Yöntemleri Nedir?

Uyku hemen hemen her insan için gereklidir. Çocuklar ve bebekler için gelişim adına uykunun önemi tartışılmaz. Bebeğinizin uyku ihtiyacını giderirken bunun bir düzenli uyku saati ile ilerlemesine özen gösterin. Bebeklerde uyku süreci aralıklarla gelişen bir süreçtir.

Yani bir anda acıkabilirler, huzursuz hissedebilirler ve uyumak isteyebilirler. Bebeğinizin ihtiyaçlarını giderip gün içinde uyku düzeni oturtmanız size uyku konusunda ve etkili uyutma yöntemleri konusunda fikir verecektir. Bu sayede bebeğiniz etkili bir uyku alışkanlığı kazanmış olacaktır.

Buradan Devam Et!