Ormanya

Fantastik Çocuk Masalı

Ormanya

Çok uzaklarda bir yerlerde doğanın güzellikleriyle bütünleşmiş bir ormanı gezmeye gelen bir aile varmış. Bu ailenin sevimli mi sevimli yerinde durmayan küçük bir çocukları varmış. Annesi ormana girmeden önce çocuğuna sıkı bir tembihe bulunmuş. ‘’Bak yavrum orman çok güzel bir yer ama tehlikeli de olabilir bu yüzden senden bir şey isteyeceğim. Biz ormanda gezerken sürekli elimi tutmanı ve yanımızdan ayrılmamanı istiyorum’’demiş. Çocuk ‘’Peki, anneciğim’’ diyerek annesini öpmüş ve ormanda gezmek için sabırsızlıkla beklemiş. Annesi ve babası çocuğun elini tutarak ormanda gezmeye başlamışlar. Binlerce çeşit bitkilere bakmış ve temiz havayı içlerine çekmişler. Çocuğun ilgisini ilerde duran güzel  bitki çekmiş ve ona bakmak için ailesinden uzaklaşmış. Annesi durumu fark etmemiş çünkü o sırada ormanda ateş yakmak için babası ile birlikte çalı topluyorlarmış. Çocuk gittikçe uzaklaşmış ve ailesini göremeyecek kadar ilerlemiş. O sırada bir tilki çocuğun yanına usulca yaklaşmış ‘’Merhaba ben Tilki Batsu, istersen sana ormanı gezdirebilirim daha görmek isteyeceğin çok farklı ve güzel şeyler olabilir’’ demiş. Çocuk tilkinin bu sözüne kanmış ve tilki ile ormanın derinliklerine girmişler. Tilki Batsu ‘’Artık burada benim yanımda kalacaksın. Ailen çok uzakta isteseler de seni bulamazlar. Başına daha kötü bir şey gelmesini istemiyorsan beni burada bekle’’ demiş ve Tilki Batsu çocuğu ailesinden bu şekilde kaçırmış. Çocuk çaresizce ne yapacağını bilememiş ve ağlamaya başlamış. Tilki Batsu çocuğu çalılıkların arasına sakladıktan sonra etrafı kolaçan etmeye gitmiş.

Orman da çok sevilen anne aslan yavrusuna yiyecek bulmak için gezerken ağlayan çocuğun sesini duymuş ve etrafına bakınmış. Sesin çalılıkların arasından geldiğini fark etmiş ve yavaşça yaklaşmış. Karşısında çocuğu gören anne aslan onu incitmeden elbisesinden tutup yuvasına götürmüş.

‘’Sanırım kayboldun ve orman güzel görünse de bazen tehlikeli olabilir, bu yüzden burada yavrularım ile beraber yaşayabilirsin.’’demiş. Çocuk tilkiden kurtarıldığına çok sevinmiş ve yavru aslanlar ile birlikte kısa sürede çok iyi anlaşmışlar. Anne aslan çocuğa ‘’Senin adını Ormanya koymak istiyorum’’demiş. Çocuk yeni ismini çok sevmiş ve ormandaki herkes artık onu Ormanya olarak bilmiş.

Çocuğun gittiğini fark eden Tilki Batsu sinirden çılgına dönmüş ve çocuğu aramaya çıkmış. Tam o sırada yavru aslanlar ile oynayan çocuğu görmüş ama yanına gitmemiş çünkü anne aslanın geleceğini biliyormuş. Tilki Batsu, çocuğun yalnız kalacağı zamanı sabırsızlıkla bekleyip onu tekrardan kaçırmanın planını yapıyormuş.

Günlerden bir gün anne aslan, ayı Jumbo ve sincap Miku toplanıp Ormanya hakkında konuşmaya başlamışlar.

Anne aslan ‘’Ormanya çok zevki bir insan yavrusu ama çokta yaramaz ve kaybolmuş durumda. Ailesi onu bulana kadar ona beraber sahip çıkmalıyız. Ben yokken onu koruyup, ormanın kurallarından bahsetmelisiniz’’ Demiş.

Günler, aylar ve yıllar derken Ormanya artık ormanda yaşamaya alışmış. Ayı Jumbo onun öğretmeni olup yiyecek bulmak için ağaca nasıl tırmanması gerektiğini ve ormandaki diğer hayvan seslerini ve başı derde girerse çıkarması gerektiği sihirli kelimeleri öğretmiş. Ormanya, Jumbo’nun her dediğini iyice dinleyip uyguluyormuş.

Sincap Miku ise Ormanya’ya insanların ormanlarda kurdukları tuzakları nasıl fark edeceğini ve bu tuzaklardan nasıl kurtulabileceğini göstermiş. Günlerden bir gün yavru aslanlardan biri insanların kurduğu tuzağa düşmüş ve bunu fark eden Tilki Batsu yavru aslanı akşam yemeği yapmak için yanına yaklaşırken Ormanya birden yavru aslanı kapıp uzaklaşıvermiş. Tilki Batsu daha da sinirlenmiş. Artık Ormanya’yı tek başına da yakalamayacağı anlayan Tilki Batsu ormanın en hızlı ve tehlikeli hayvanları onları maymun kabilesi Maysuların yanına gitmiş. Tilki Batsu ormanda çok bilgili bir insan yavrusunun olduğunu söylemiş ve Maysular bunun karşısında ‘’Eğer çocuk bize tüm bildiklerini anlatırsa ormanın en bilgili kabilesi biz oluruz’’ demiş.

Bir gün fırtına çıkmış ve Ormanya kendine bir çalılardan bir sığınak hazırlıyormuş. O sırada Maysular Ormanya’yı uzaktan izliyormuş ve fırsatını bulduklarında onu kaçırmak istiyorlarmış. Karanlık çökmüş ve iki Maysu Ormanya’yı kaçırıp ormanın derinliklerine götürmüşler. Maymunlar Ormanya’yı bir ağaca bağlamış ve Ormanya o sırada nasıl kaçacağını düşünürken kafasını kaldırdığında bir haberci kuşun geçtiğini görmüş. Hemen ona Jumbo’nun öğrettiği sihirli kelimeleri söylemiş. ‘’Bir ve beraberiz. Her nerede olursan ol’’. Demiş.  Haberci kuş Ormanya’nın başının dertte olduğunu anlamış ve arkadaşlarına haber vermek için uzaklaşmış.

Maysular Ormanya’yı maymunlar şehrine götürmüşler. Burası insanların yıllar önce terk ettiği bir yermiş.  Ormanya kaçmaya çalışsa bile başaramamış çünkü Maysuların sayısı çok fazlaymış. Bu sırada haberci kuş Jumbo ve Miku’ya Ormanya’nın başının dertte olduğunun haberini vermiş ve arkadaşları da bu durumu çözmek için Anne aslanın yanına gitmişler. Anne aslan, Jumbo ve Miku maymunlar şehrine gitmiş ve Maysuların göremeyeceği yerlere saklanmışlar. Uygun zamanı bulunca Ormanya’yı kurtarmak için harekete geçeceklermiş. Biraz bekledikten sonra Anne aslan ‘’Şimdi, zamanı!’’ demiş ve Miku Ormanya’nın yavaşça Maysuların yanına doğru yürümüş. Maysuların dikkatini dağıtmak için bir köşeden bir köşeye koşan Miku’’ Kaç Ormanya! Burdan hemen kaç!’’ demiş. Ormanya hızlı bir şekilde koşup bir köşeye saklanmış. Miku’nun etrafını saran Maysuları gören Ormanya saklandığı yerden seslenmiş ve ‘’Miku yanındaki suya atlamalısın hemen’’ demiş. Çünkü Maysuların sudan korktuğunu biliyormuş. Miku da suya atlamış ve gerçekten de Maysular ona yaklaşamamış. Jumboyu fark eden Maysular bu sefer Jumboya saldırmış ama Jumbo ne kadar Maysulara karşı gelse de sayıca çok kalabalık olan Maysular ile baş edemiyormuş. Bu sırada anne aslan ortaya çıkmş ve bir kükremiş ki bütün Maysular kulaklarını kapatmış. Daha sonra pençeleriyle Maysulara karşı koymuş ve Maysular korkup kaçmaya başlamışlar. Ortalığı derin bir sessizlik kaplamış ve Miku suyun içinden çıkmış. Ormanya da saklandığı yerden çıkmış.

Ormanya ‘’Benim için hepiniz kendinizi tehlikeye attınız. Hepinize çok teşekkür ederim.’’  Demiş ve oradan mutlu bir şekilde kendi alanlarına doğru gitmişler. Olanları uzaktan izleyen Tilki batsu böylesine güçlü dostlukları olan Ormanya’yı yenmekten vazgeçmiş.

Yıllar geçmiş, zaman ilerlemiş ve Ormanya genç bir erkek olmuş. Artık ormanın etrafındaki yerleri de gezmeye başlamış ve orada bir köy olduğunu fark etmiş. Ormanya köyde gezerken orada bir kadınla karşılaşmış. Bu kadın Ormanya’nın annesiymiş. Onun yıllar önce ormanda kaybolduğu oğlu olduğunu anlamış ve Ormanya’ya sıkıca sarılmış. Ormanya’da annesi olduğunu anlamış ve o da sıkıcı sarılmış.

Anne aslan, Jumbo ve Miku’da bunun karşısında duygulanmış ve anne aslan ‘’Senin yanın onların yanı Ormanya ve sen bizim kardeşimizsin seni sevdiğimizi asla unutma’’ demiş.

Ormanya ‘’Sizi asla unutmayacağım’’ demiş. Arkadaşlarına veda etmiş ve ailesinin yanına gitmiş. Gerçekten de Ormanya asla onları unutmamış ve adını Ormanya olarak kullanmış.

Ormanlar güzel ama tehlikeli olabilir. Tilki Batsu ile karşılaşmamak için sevdiklerinizin ellerini tutmalı ve onları bırakmamalısınız…

Çocuğuna bir masal oku, Onun hayatına dokun...

Uykuya dalarken ailelerinden masal dinleyen çocuklar, aileleri ile daha mutlu ilişkiler kurabiliyor.

Öğretici çocuk masalları sayesinde, çocuklarınızı aile, sevgi, sorumluluk, disiplin, yardımlaşma, hoşgörü ve benzeri pek çok konuda kolayca bilinçlendirebilir ve en önemlisi de onlara masa okuyarak, çocuklarınızla kuvvetli sevgi bağları geliştirebilirsiniz. Araştırmalara göre, ailelerinden masal dinlemiş çocuklar, ebeveynleri ile daha mutlu ilişkiler kurabiliyor.