Büyülenmiş Genç Adam

Binbir Gece Masalı

Yaş
7-12
Okuma Süresi
7 dk
Kategori
Macera Masalı
Unsur
Gece Masalı
Yayınlanma Tarihi
30/5/2023
Yazar
Anonim

Şehriyar’ın sabırsızca geçirdiği bir gün daha batarken ufukta, Şehrazat’a seslenip yanına çağırmış. “Anlat bakalım dün geceki masalın sonunu!” demiş. Şehrazat da, “emredersin sultanım” diyerek lafa başlamış, başlamış başlamasına ama, dün gece anlattığı hikaye yerine başka bir masala başlamış. Biraz şaşkın, biraz kızgın Şehriyar araya girip, “Bu masal başka!” diyerek çıkışmış. Şehrazat da, “Bu masalın içinde aradığınız son var sultanım” diyerek sabırla dinlemesini istemiş ve şöyle devam etmiş;

Bir varmış bir yokmuş, havaların güzel olduğu, insanların neşe içinde ve mutlulukla, sevgiyle yaşadığı, nefretin olmadığı yemyeşil yaylaların, masmavi gökyüzünün süslediği dillere destan bir yerde genç bir adam yaşarmış.

REKLAM

Bu adam annesi ile kasabanın sahil kesimine yakın bir yerde bir kulübede yaşıyormuş. Bu genç adamın bir de teknesi varmış ve genç adam bu tekne ile balığa çıkmayı çok seviyormuş. Fakat masal bu ya, her seferinde eli boş dönüyormuş. Bu duruma çok üzülen genç adam evine dönerken eli boş gitmemek için balıkçıdan balık alıp da gidiyormuş. 

Günlerden bir gün genç adam arkadaşlarını da alıp balığa çıkmaya karar vermiş. “Belki arkadaşlarımın ayağı uğurlu gelir de, bu sefer elimiz dolu döneriz.” diye düşünmüş. Kendisi ile beraber beş arkadaşını da alıp tekneye doluşmuşlar ve uzaklara yelken açmışlar. Ama ne kadar uğraşsalar da bir türlü balık tutmayı becerememişler ve elleri boş dönmüşler. Genç adam arkadaşlarına dönüp, “Bu durumdan sıkıldım!” diye yakınmış. 

REKLAM

Arkadaşlarından birisi, “Arkadaşım sen büyülenmiş olmalısın! Sende büyük ihtimalle nazar var. Sana yeni bir büyüyle tüm nazarları ve büyüyü üzerinden kaldırabiliriz.” demiş. Genç adam bunu kabul etmek istemese de, artık balık tutmayı çok istediği için bunu kabul etmiş. Genç adam arkadaşlarına onların tanıdığı bir büyücünün olup olmadığını sormuş. Arkadaşları cevap olarak, bir büyücü tanıdıklarını söylemiş fakat o büyücüye gidenlerin, uzunca bir zaman kendilerine gelemediğini eklemişler. Genç adam başka şansı olmadığını düşünerek onunla görüşmek istediğini söylemiş. Arkadaşları, Genç Adam’a yarın yine aynı yerde aynı saatte buluşmayı teklif etmişler. Genç Adam bu teklifi kabul edip evine dönmüş. Olanları annesine anlatmak isteyen Genç Adam, annesinin kendisine karşı geleceğini düşünerek anlatmaktan vazgeçmiş. Genç adam heyecandan geceyi zor sabah etmiş.

REKLAM

Genç adam, sabah kahvaltıdan sonra arkadaşlarıyla buluşma saatleri gelince arkadaşlarıyla anlaştıkları yere gitmek için yola çıkmış. Yolda giderken kasabanın imamıyla karşılaşan Genç Adam, imamın halini hatrını sorduktan sonra aklına bu durumun günah olup olmadığını sormuş. İmamdan, büyü diye bir şey yoktur cevabını alsa da, arkadaşlarının söylediklerini düşünerek buluşma yerine gitmiş. Genç Adam ve Arkadaşları büyücüye gitmek üzere yola koyulmuşlar.

Büyücüye vardıklarında Genç Adam oldukça stresli ve kaygılı görünüyormuş. Arkadaşları Genç Adam’ı sakinleştirmeye çalışsa da başarılı olamamışlar. Sıra Genç Adam’a geldiğinde, büyücünün adamlarından biri onu içeri almış. Sahtekar büyücü Genç Adam’a dönüp heyecanla: “Evladım sana ne olmuş böyle! Üzerinde çok büyük bir nazar var, bu nazarı üstünden atmalıyız” diyerek Genç Adam’ a yalan söylemiş ve hemen ardından bir tas su ikram etmiş. Zaten bu duruma başından beri inanmış olan Genç Adam probleminin büyü olduğuna ve büyücünün de bu problemi çözdüğüne inanarak bütün parasını Büyücüye vermiş. 

REKLAM

Genç Adam eve vardığında baş ağrısından kıvranıyormuş. Sabah Genç Adam’ı uyandırmaya gelen annesi, oğlunu ateşler içinde bulunca panik içinde ne olduğunu sormuş. Genç Adam çaresiz büyücüye gittiğini ve onun da kendisine bir tas su içirdiğini söylemiş. Annesi telaş içinde hemen doktor çağırmaya gitmiş. Şehrazat kafasını pencereden uzatıp derin bir nefes almış yorgun bedeniyle. Gün doğuyormuş yine. Şehriyar öfke ve merak içinde daha öbür önceki geceden kalan hikayeye bile değinmediğini söylerek bağırmış. Şehrazat bir şekilde gündüz hikaye anlatılmayacağına ikna etmiş Şehriyar’ı. Bir gece daha böylece biterken, Şehrazat her gece olduğu gibi oracıkta tatlı bir uykuya dalıvermiş... 

Yaş Grubu Etiketi:
10 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X