Uyku Perisi

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
9 dk
Kategori
Peri Masalı
Unsur
Uyumanın Önemi
Yayınlanma Tarihi
15/1/2023
Yazar
Cansu Belinay İpek

Şenay, mutlu, neşeli, sevecen ve arkadaşlarını çok seven, sevimli bir kızmış. Yemeklerini zamanında yer, annesi ve babasını hiç üzmezmiş. Her gün ödevlerini zamanında yapar ve öğretmenini de mutlu edermiş. Fakat Şenay’ın bir türlü uyku ile arası düzelmiyormuş. Uyumak istemiyor, ailesini akşamları bu yüzden üzüyormuş. Sabahları da okula giderken uyanamıyor ve derslere geç kaldığı için kendisi de üzülüyormuş. Yine de uykuyu bir türlü sevemiyormuş.

Yine bir gün akşam saatlerinde yatağına yatmış. Biraz kitap okumuş ve uyumak için kitabını masasına bırakmış. Işığını kapatıp güzelce yatağına girmiş. Ama bir türlü uykusu gelmiyor, uyumak istemiyormuş. Yarın sabah okula gideceğini düşündükçe de ağlayıp duruyormuş.

REKLAM

Tam yine ağlayacağı sırada içeride bir beyazlık olduğunu fark etmiş. Hemen kafasını kaldırıp ışığın göründüğü yere doğru bakmış. Penceresinin açık kaldığını fark etmiş. Ama ışık oradan gelmiyormuş. Kapıya doğru baktığında beyaz elbiseli, sarı saçlı, parlak kanatlı bir peri görmüş.

Peri ona gülümseyerek bakıyormuş. Şenay, çok şaşırmış. Camdan içeriye girebileceğini düşünmüş ama neden burada olduğunu anlayamamış. “Siz kimsiniz?” diye soruvermiş. Peri yavaşça Şenay’ın yanına yaklaşmış. “Ben Uyku Perisiyim güzel kız. Uyuyaman çocuklara geceleri eşlik ediyorum. Onların mutlu uyumalarını sağlıyorum. Senin ağlamalarını duyunca içeri girmek istedim.” Demiş. Şenay, perinin söylediklerine çok şaşırmış ve heyecanlanmış. “Evet, ben de bir türlü uyuyamıyorum. Ailemle birlikte vakit geçirmek istiyorum. Ama uyku saatim geldiği için odama geliyorum. Uyuyamayınca okula da geç kalıyorum ve çok üzülüyorum.” Demiş. 

REKLAM

Uyku Perisi Şenay’ın yanına oturmuş. “O zaman seninle bir uyku oyunu oynayalım. Bu oyunu o kadar çok seveceksin ki artık her akşam erkenden uyuyacaksın. İster misin?” diye sormuş. Şenay sevinçle “Evet. Çok isterim.” Demiş. Merakla Uyku Perisi’nin anlatacağı oyunu dinlemeye başlamış.

Uyku Perisi güzelce oyunu anlatmış. “Her akşam tam saat 21.00 olduğunda gelip yatağına yatacaksın. Hemen uyumaya koyulacaksın. Çünkü uykuya daldığında ben gelip seni alacağım ve uçsuz bucaksız diyarlara götüreceğim. Orada yeni arkadaşlar edineceksin. Mutlu ve güzel bir şekilde eğleneceğiz. Hayal ettiğin ne varsa orada bulabileceksin. Fakat oyunun tek kuralı var; gerçekten uyumuş olmalısın.” Demiş. Şenay, hayal kurmayı çok severmiş. Bu nedenle uyku oyunu onu çok mutlu etmiş.

REKLAM

“Tamam sevgili Uyku Perisi. Bundan sonra her gün saatinde yatağıma gelip bir an önce uyuyacağım. Gittiğimiz yerlerde uçan süpürgeler ile bulutlara da çıkabilecek miyim?” diye sormuş. Uyku Perisi gülümseyerek cevaplamış “Evet, istediğin her şeyi yapabileceksin.” Şenay bunu duyunca çok mutlu olmuş. “Tamam o zaman Uyku Perisi. Ben bu oyunu her gün oynamak istiyorum.” Demiş. Uyku Perisi “O zaman şimdi uyku vakti. Uyuduğun zaman ben seni alıp götüreceğim. İyi uykular tatlım.” Demiş ve oradan ayrılmış.

REKLAM

O günden sonra Şenay uyku vaktini iple çekiyormuş. Çünkü Uyku Perisi verdiği sözü tutmuş. Her gün uyuduktan sonra farklı yerlere gidip yeni arkadaşlar ediniyormuş. Uçan süpürgesi ile bulutlara çıkıyor, kırlarda koşup oynuyor, bazen de bir dere kenarında Uyku Perisi ile birlikte yeni öğrendiği şarkıları söylüyormuş. Şenay artık okula geç kalmıyor ve öğretmenini üzmüyormuş. Annesi ve babası da kızlarının uykuyu sevmesinden dolayı çok mutlu oluyorlarmış.

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X