Keloğlan ve Sevimli Köpekçik

Uyku Öncesi Keloğlan Masalı

Yaş
0-3
Okuma Süresi
5 dk
Kategori
Keloğlan Maceraları
Unsur
Modern Masal
Yayınlanma Tarihi
7/8/2022
Yazar
Nevin Kuseyri

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde develer tellal, pireler berber iken yüksek dağlarda bir kasaba varmış. Burada sıra sıra evler, koca koca çam ağaçları varmış. Burada

Keloğlan diye bir çoban yaşarmış. Zorlu dağ şartlarından dolayı yazın çalışır, kışın çalıştığını yermiş.  Bu dağlık yerde çok fazla vahşi hayvan olurmuş. Sürek kasabaya ayı, kurt gibi hayvanlar iner, sürülere veya kasabalılara saldırırmış. Kasabalının artık canına tak etmiş ama bir çare bulamamışlar. Kurtlar ekinleri de talan etmeye başlayınca yavaş yavaş kasabadan taşınmaya başlamışlar. Ama Keloğlan kasabasını çok seviyormuş. Bu yüksek kasabada temiz hava alıyor, taze yiyecekler yiyor ve memleketinin değerini biliyormuş.

REKLAM

Günlerden bir gün Keloğlan sebze ekerken, hırlama sesleri duymaya başlamış. Kurtlardan korkup eve doğru koşarken karşısına sevimli mi sevimli bir köpek çıkmış. Köpek dilini çıkarıp başını sağa sola yatırıp, Keloğlan'a şirinlikler yapıyormuş. Keloğlan başını sevmek için köpeğe yaklaşınca köpek korkup kaçmaya başlamış. Günler geçmiş, sevimli köpek her gün Keloğlan'a ziyarete gelir olmuş ama yaklaşınca korkup kaçıyormuş. Keloğlan o vakit anlamış, köpeğin şefkate ve iyi bir aileye ihtiyacı varmış.

REKLAM

Köpeği korkutmadan önüne güzelce yemek koymuş. Köpek afiyetle yemiş. Keloğlan Bir de su içirip susuzluğunu gidermiş zavallı köpeğin. Köpek o zaman Keloğlan'a yaklaşıp, sevmesine izin vermiş. Artık Keloğlan'la can dostu olmuşlar. Beraber vakit geçirirler, Keloğlan onu beslermiş. O da Keloğlan'ın tarlasını korurmuş.

Bir gün Keloğlan uyurken yüksek uluma sesleri duymuş. Korkmuş ve yatağından kalkmış Keloğlan. Hemen pencereye koşmuş. Keloğlan ne görsün! Kurt sürüsü kasabayı talan etmeye gelmiş. Keloğlan kasabalılara hemen haber vermek için bağırmaya başlamış:

REKLAM

- Yetişin kasabalılar! Kurt sürüsü kasabamızı bastı!

Ama kimse uyanmamış. Keloğlan'ın bağırışları boşunaymış. Yine de Keloğlan çaresizce bağırmaya devam etmiş, yardım istemiş.

Keloğlan'ın can dostu köpeği Keloğlan'ın bağırmalarını duyup hemen koşmuş.

REKLAM

Ama o da ne? Can dostu köpeği kocaman bu sefer bir köpek sürüsüyle gelmiş. Hepsi onun arkadaşlarıymış.

Kurtlara mahal vermemiş, hepsini korkutup kasabadan kovmuşlar. Bir daha kurtlar o kasabaya hiç girememiş. Böylece Keloğlan'a olan sevgisini ve sadakatini göstermiş köpekçik. Bundan sonra mutlu mesut güvenle yaşamışlar.

Yaş Grubu Etiketi:
3 Yaş Masalı
Kendi Yazdığın Masallar Yüzbinlerce Kişi Tarafından Okunsun İster Misin?
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum