Akıllı Tüccar

İlham Verici Masal

Yaş
7-12
Okuma Süresi
9 dk
Kategori
Saray Masalı
Unsur
Farkındalık Kazandırır
Yayınlanma Tarihi
5/1/2023
Yazar
Veli Kaçmaz

Yıllar önce uzak diyarlarda çok adaletsiz ve kurnaz bir kral varmış. Halkını vergilendirmek için fırsatlar arar ve onların mutluluğu için hiç uğraşmazmış. Yanına her zaman, ne kadar yanlış olursa olsun, yaptığı her şey için onu övecek insanlar toplarmış. Kral, hatalarını dile getiren ve yaptıklarına karşı çıkanlardan hoşlanmazmış. Krallığındaki tüccarlardan birinden özellikle nefret edermiş. 

Bu tüccar son derece gururlu ve zeki bir insanmış. Halkını korumanın bir kralın görevi olduğuna ve krala vergi ödemenin, krala sadık kalmanın da halkının görevi olduğuna inanıyormuş. Kralı çevreleyen tüm yalakalardan nefret ediyormuş. 

REKLAM

Bir gün kralın sarayındayken, tüccar gururla bir kişinin zekasını kullanmaya hazır olduğu sürece geçimini sağlayabileceğini söylemiş. Tüccardan zaten rahatsız olan kral, böyle bir fırsat arıyormuş. Bundan sonra tüccarın ailesiyle birlikte ahırda kalmasını emretmiş. Maaş verilmeyecek, ahırdan dışarı çıkmasına izin verilmeyecek ve bir ay içinde zekasını kullanarak 1000 altın kazanması ve parayı kraliyet hazinesine teslim etmesi gerekecekmiş. 

Tüccar, kralın kararından hayâl kırıklığına uğramış ama umudunu yitirmemiş. Kraldan tartısını yanında taşımasına izin verilmesini istemiş. Kral hemen kabul etmiş. Tartı aile ile birlikte ahıra taşınmış. Ahırda atın gübresini tartmaya başlamış. Uşaklar önce tüccarın aklını kaçırdığını düşünmüşler. Sonra ona yaklaşıp ne yaptığını sormuşlar. Tüccar onlara, kralın kendisine ahırdaki atlara düzgün bakılıp bakılmadığını öğrenmesini emrettiğini söylemiş. Her atın gübresini tartar ve ata yeterli miktarda yiyecek verilip verilmediğini öğrenirmiş. Gübrenin ağırlığı atlar için daha az olursa, o zaman hangi uşağın atını yeterince beslemediğini bildirmiş. 

REKLAM

Seyyar satıcılar gerçekten de pazarda kraliyet atlarına yönelik yiyecekleri satıyorlarmış. Atlara daha az kalitede yiyecekleri veriyorlarmış. Hemen tüccara krala hiçbir şey söylememesi için yalvarmışlar. Karşılığında ona ve ailesine bakacaklarmış ve ayrıca bu yasadışı yollardan kazandıkları parayı iade etmeyi kabul etmişler. Tüccar, bir ay içinde uşaklardan 1000 altın toplayarak hazineye yatırmış. Kral bundan son derece rahatsız olmuş ve tüccarın bu parayı ahırdayken kazandığına inanmayı reddetmiş. Tüccarı parayı bir yerden çalmakla suçlamış. 

Bu sefer tüccarın bir nehir kenarına gönderilmesine karar vermiş. Ailesiyle birlikte nehir kenarındaki küçük bir kulübede kalması gerekecekmiş. Daha önce olduğu gibi, kendisine sadece bir tartı verilecek ve para verilmeyecekmiş. Bir ay içinde 2000 altın para kazanması ve onu kraliyet hazinesine yatırması gerekecekmiş.

REKLAM

Tüccarın, kralın haksız talebini kabul etmekten başka seçeneği yokmuş. Nehrin yanındaki küçük kulübeye taşınmış. Tartısını taşımasına izin verilmiş. Orada tartı kullanarak suyu tartmaya başlamış. Kayıkçılar meraktan tüccara ne yaptığını sormuşlar. Tüccar onlara, kralın kendisinden hangi kayıkçının fazladan yolcu alarak teknesine aşırı yük bindirdiğini ve böylece yolcuların hayatını tehlikeye attığını öğrenmesini istediğini söylemiş. 

REKLAM

Tüm kayıkçılar teknelerine aşırı yolcu doldurmuşlardı. Tüccardan krala hiçbir şey söylememesi için yalvarmışlar. Karşılığında, gelecekte teknelerine doğru şekilde yükleme sözü vermişler. Ayrıca önceki yıllar için fazladan vergi ödemeyi kabul etmişler. Tüccar onlara parayı kendisine yatırmalarını söylemiş. Tüccar, bir ay içinde kraliyet hazinesine yatırdığı 2000 altını toplamayı başarmış. 

Sonunda kral pes etmiş ve zeki bir insanın her koşulda gelişebileceğini kabul etmek zorunda kalmış. 

Yaş Grubu Etiketi:
7 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X