Fener Köyü

İlham Verici Masal

Yaş
7-12
Okuma Süresi
15 dk
Kategori
Yardımlaşma Masalı
Unsur
Bilinç Kazanıyoruz
Yayınlanma Tarihi
8/2/2023
Yazar
Veli Kaçmaz

Çok eski zamanlarda dolmalık biber sokak fenerlerine sahip Karzen adında küçük bir köy varmış. Orada atlar, tavşanlar, yarasalar, örümcekler ve inekler dahil bir düzine aile yaşıyormuş. Geceleri üç sokak lambası tüm şehri aydınlatırmış.

Sihirbaz Jojo, farklı renkteki dolmalık biberlere büyü yaptıktan sonra, karanlıkta sihirli bir şekilde parlarmış. Sokaklardaki güzel gece biber feneri ile kasabada gece hareketli ve heyecanlı hale gelmiş.

Örümcek kadın kendini ağ sepetini örmekle meşgul edermiş. Yarasa Kardeşler uçma becerilerini sergilerken, tavşanlar yuvalarında saklambaç oynarmış.

Ayrıca Koyun Ana üç çocuğunu sokak lambasının altında ders çalışması için getirirmiş. Birçok kişi çay içmek, şarkı söylemek ve dans etmek için caddenin etrafında toplanmış. Kimse erken uyumak için güzel ışıkları kaçırmaya istekli değilmiş.

REKLAM

Ancak kış geldiğinde köydeki herkes, özellikle geceleri hava buz gibi olduğu için açık hava aktivitelerinden vazgeçmiş. Kasabadaki gece sessiz ve kasvetli hale gelmiş.

Bir kış gecesi Bay At, şehirden havuç teslim etmek için Karzen köyüne gelmiş. Sık sık Karzen köyüne gelir ve kasabayı tanırmış. Bay At, sokak fenerinin yardımıyla havuçlarını hızlı bir şekilde teslim etmek için doğru yeri bulabilmiş.

Tesliminden sonra turuncu fenerin yanında kalan arkadaşlarını ziyarete gitmiş. Turuncu fenerin bulunduğu şeride dönmeden önce kırmızı fenerin yanından geçmesi gerektiğini biliyormuş. Ancak bu kez kırmızı feneri bulamamış. "Bu tuhaf. Kırmızı fener nereye gitti?” diye düşünmüş.

Yorgun olduğu için bu düşünceyi kafasından atmış ve sonunda arkadaşıyla buluşmak için turuncu feneri bulmayı başarmış. Ertesi gün, At şehre dönmek üzereymiş ki uzaktan kırmızı lambanın orijinal konumuna döndüğünü fark etmiş! Kafası karışan At, daha fazlasını öğrenmek için olaydan Örümcek Kadın'a gelişigüzel bir şekilde bahsetmiş. Ancak ne olduğunu bilmiyormuş.

O gece Örümcek Kadın, feneri kimin aldığını araştırmaya karar vermiş. Sessizce, şüpheli bir figür bulmayı umarak sokağın köşesine gizlice girmiş. Ancak oraya gittiğinde hem kırmızı hem de sarı fenerin kayıp olduğunu fark etmiş!

REKLAM

"Birisi köy fenerini çalmış!" diye çığlık atmış. Çığlıkları birçok köylüyü uyandırmış ve herkes her yerde feneri aramaya başlamış. Ancak fenerler gitmiş.

Fenerin aniden ortadan kaybolmasıyla herkes şaşkına dönmüş. "Köyde hırsız olabilir mi?" diye merak etmişler. Herkesin güvenliği için sırayla sokaklarda devriye gezmeye karar vermişler.

Ertesi gece tavşan ailesi devriye gezerken fenerlerin aynı yere döndüğünü görmüşler! O kadar şaşırmışlar ki, “fenerler geri döndü!” diye bağırmışlar. Bütün köylüler dışarı çıkmışlar ve fenerlerin geri geldiğini duyunca mutlu olmuşlar.

Fenerlerin tekrar kaybolmasını önlemek için geceleri devriye gezmeye devam etmeye karar vermişler. Ancak ertesi gece yarasa ailesi ciyaklamış. "İki fener gitti!" Sonraki birkaç gece aynı olay yaşanmış. Fenerler bir gidip ve ertesi gün hep aynı yere dönermiş.

Örümcek Kadın, gizemin kökenine inmeye kararlıymış. “Sokak fenerinin esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolması çözülmelidir. Fenerler olmadan köyümüz bize zarar verebilecek kötü kurtlara ve tilkilere karşı savunmasız kalacak. Köyümüzü korumamız gerekiyor.” Demiş.

REKLAM

Köylerdeki birçok gizemli vakanın çözülmesine yardımcı olan Sihirli Kızıl Adamotu'nu duymuştu. Örümcek Kadın, kayıp fener gizemini çözmeye davet etmek için ormanın derinliklerindeki Kızıl Adamotu’nu ziyaret etmeye karar vermiş.

Adamotu yardım etmeyi kabul etmiş ve Örümcek Kadın ile birlikte köye gelmiş. Ünlü büyülü Adamotu’nun gelişini bekleyen birçok köylü, etrafını sarmış. Bir büyü söylemeye başlamış ve onu yakındaki su kuyusuna yapmış. Herkes kuyuya bakmış ve görüntülerin bir film gibi oynadığını görmüş.

Gördükleri karşısında şaşırmışlar. "Bu anne koyun!" diyerek birisi sessizliği bozmuş. Bütün bu süre boyunca anne koyunlar, kışlık kıyafetlerini tamir ederken, çocuklar okusun diye harap evlerine fener getirmiş. Gün ağarırken anne koyunlar fenerleri hızla sokağa geri döndürürmüş.

Köylüler, Anne koyuna karşı sempati duymuşlar. Yumuşacık yatakları, kalın yorganları varken, anne koyun ailesinin yoksullaştığını görmüşler. Evlerinde onları ısıtacak ışık, fırın veya yakacak odun yokmuş. Fenerin ışığı ve sıcaklığı olmasaydı donabilirlermiş. Önce kendilerine saklamaya ve Anne koyunla hemen yüzleşmemeye karar vermişler.

REKLAM

Ertesi gün, gün ağarırken, anne koyun her zamanki gibi hızla feneri geri vermek için evden dışarı çıkmış. Çoğu zaman fenerleri aldığı için kendini kötü hissetmiş ve köyden özür dilemek istemiş. Ancak, bunu yapmasaydı ailesinin sert soğuk kıştan muzdarip olacağını biliyormuş. Kapıyı açtığında gördüğü manzara karşısında donakalmış. Karzen'in bütün sakinleri evinin önünde onu bekliyormuş. Anne koyun kekelemiş ve "Özür dilerim..." demiş.

Örümcek Kadın azarlanmak yerine anne koyuna doğru yürümüş, elini tutmuş: “Okula haber verildi, çocukların harç ve masraflardan muaf tutulacak. Bundan sonra bu harcama için endişelenmenize gerek kalmayacak” demiş.

İnek Amca bir el arabası yakacak odun getirmiş ve onları evin köşesine koymuş.

Saksağan kardeşler, onları sıcak tutmak için birkaç yorgan getirmişler.

Bay At onlar için yiyecek stoğu getirmiş.

Genç tavşan çifti küçük koyunlar için kitaplar getirmiş.

Anne koyun çok duygulanmış. Herkese yardımları için teşekkür ederken gözlerinden yaşlar akmış. O zamandan beri Karzen köyündeki sokak feneri görev yerlerinden hiç ayrılmamış. Onların ışığı altında Karzen köyü, ihtiyaç anında birbirine yardım eden güzel köylülerle daha güzel bir yer haline gelmiş.

Yaş Grubu Etiketi:
7 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X