Genç Prens ve Prenses Kardeşler

Eğitici Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
14 dk
Kategori
Adalet Masalı
Unsur
Değerler Eğitimi
Yayınlanma Tarihi
17/2/2023
Yazar
Ayşenur Çömlekçi

Genç Prens ve Prenses Kardeşler Masalı Artık Sesli Masal Olarak Yayında!

Masalı doğrudan bu sayfa üzerinden veya kanalımıza giderek YouTube üzerinden çocuğuna dinletebilirsin.

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, ben dedemin beşiğini tıngır mıngır sallarken. Bir varmış, bir yokmuş. Masalın yenisi, eskisi mi olurmuş? Günlerden bir gün, gecelerden bir gece olmuş. Derken; sabahleyin erken, keçiler koyunları tıraş ederken, tahtakurusu saz çalar, sıçan cirit atar iken çıkmış bir masal anası ortaya. En sonunda açmış ağzını, yummuş gözünü. Bir laf etmiş, bir laf etmiş… Bakalım ne laflar etmiş.

Bir varmış, bir yokmuş. Bir zamanlar, nazik ve onurlu bir kral ve kraliçesi olan küçük bir ulus varmış. Krallıkta yaşayan insanlar, hükümdarın krallıktaki herkesin huzur ve mutluluğa sahip olmasını sağlamak için gösterdiği çabaların bir sonucu olarak büyük bir mutluluk ve neşe içinde yaşamlarını sürdürüyorlarmış.

Krallıkta, her şeye rağmen kendini mutlu görmeyen bir adam varmış. Hayatının gidişatından memnun olmayan bu adam etrafı ile ilgilenmeyen, yalnızca kendisiyle ilgilenen ve daha fazla güç ve paraya sahip olmak isteyen, iyi niyetli olmayan bir adammış. Sahip olduğu güç ve para ona az gelmiş, gözünü kralın güç ve servetine dikmiş. Kralın tahttan indirilmesi için planlar kurmuş.

Gel zaman git zaman yaptığı oyunlarla nazik ve onurlu kral ile kraliçeyi ne yazık ki alt etmiş ve krallığın başına geçmiş. Sonunda kralı devirme planlarında başarılı olmuş ve tahta çıkarak krallığın yeni hükümdarı olmuş.

REKLAM

Krallığa kötü oyunlarla sahip olan bu yeni kral, zalim ve adaletsiz bir hükümdarmış. Ülkede yaşayan insanlar, kralın yönetimi ele geçirmesinden bu yana hayatlarından hiç memnun değillermiş. Sahip oldukları huzur ve mutluluk birden yok olmuş. Yeni kral zalim ve adaletsiz bir hükümdar olduğu için krallıktaki halk kötü davranışlara maruz kalmış ve önemli bir kısmı, kralın gücünden ve yapabileceklerinden korktukları için hükümdarın bu kötü davranışlarına karşı konuşmaya cesaret edemiyorlarmış.

Tüm krallıkta mutsuzluk ve kötülük kol geziyormuş. Ancak, halkının eski huzurlu ve mutlu günlerine geri dönmesini isteyen, halkını kötü ve zalim hükümdardan korumak için cesaretini toplayan iki kişi varmış. Bu kişiler, kötü ve zalim hükümdarın gelmesinden önce krallıkta yaşayan nazik ve onurlu hükümdarın yeğeni olan genç prens ve prenses kardeşlermiş.

Kötü hükümdar ülkeyi ele geçirdiği sırada yaşları çok ufak olduğu için kendi güvenlikleriyle ilgili nedenlerle ülkeden ayrılmış oldukları için savaşın hiçbir döneminde orada değillermiş ve ülkelerine yardım edememişler. Artık büyümüşler ve ülkelerine yardım edebilmek için geri dönmüşler.

REKLAM

Genç prens ve prenses kardeşler krallığa geri dönmeyi başarmış ve burada kendisine ülkenin çok tehlikeli bir duruma geldiği bilgisini almışlar. Halkının yaşadıkları gerçekten endişe vericiymiş.

İki kardeş, halklarını kralın kötü davranışlarından kurtarmak ve ülkeyi yeniden eski huzurlu ve mutlu günlerine kavuşturup adaleti geri getirmek için harekete geçmekten başka çareleri olmadığını fark etmiş. Kötü ve zalim hükümdarın halkı rahat bırakması için çalışmaya başlamışlar ve halk da genç prens ile prensesi desteklemiş.

Halk, eski huzurlu ve mutlu günlerine dönmek istiyormuş. Prens ve prenses kardeşler ile onları destekleyen insanlar, hükümdarın adamlarından sayıca az olmalarına rağmen cesur, iyi, sabırlı ve kararlı oldukları için sonunda başarılı olmuşlar. Sonunda kötü ve zalim hükümdar krallığı terk etmiş ve krallık yeniden savaştan önce sahip olduğu huzur ve mutluluğa kavuşmuş.

REKLAM

Ülkeyi kötü ve zalim hükümdardan kurtaran genç prens ve prenses kardeşler, krallığın hükümdarları görevine terfi etmiş ve hükümdarlıkları sırasında tüm halka şefkatle davranmış, krallığı dürüstlükle yönetmiş, adaletli olmaktan bir an bile vazgeçmemişler. Halka hep iyi davranmış ve onların huzurlu, mutlu olması için uğraşmışlar.

Krallıkta yaşayan insanlar kötü günlerin sonunda huzurlu ve mutlu yaşamlarına geri dönmüşler, eski hükümdarın yaptığı gibi bir zulüm görmeden yaşamlarına devam edebilmişler. 

REKLAM

Genç prens ve prenses kardeşlerin bir kahraman ve adaletin koruyucusu olarak tanınmasının öyküsü, halk tarafından yıllarca anlatılmış ve bizlere kadar ulaşmış. Genç prens ve prenses kardeşlerin hikâyesi ve adalet arayışı, adaletsizliğe karşı mücadele etmenin ve doğru olanı savunmanın ne kadar önemli olduğunu nesiller boyunca anlatmış.

İnsanın içinde bulunduğu koşullar çok zor görünse de cesur, iyi, sabırlı ve kararlı olmanın başarı ve zafer kazanmak için gerekli olan en önemli şeyler olabileceğini insanlara hatırlatmış. Zor durumların üstesinden gelinmesi imkânsız gibi görünse de bu masalı dinleyen insanlar umutsuzluğa her düştüğünde genç prens ve prenses kardeşlerin hikâyesini hatırlamış ve mutlu olmuşlar.

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X