Hapşırık ile Gülücük

Fantastik Çocuk Masalı

Hapşırık ile Gülücük

Hapşırık ile Gülücük çok iyi iki arkadaşlardı. Hapşırık beyaz bir ponpona, Gülücük ise kırmızı bir çiçeğe benziyordu. Bu iki arkadaş aynı evde yaşıyorlardı.

Son zamanlarda Gülücük çok değişmişti. Yatağını toplamıyor, bulaşıkları yıkamıyor ve ev işleri için Hapşırık’a yardım etmiyordu. Hapşırık onunla konuşmak için geç bile kalmıştı.

Gülücük neden böyle davranıyorsun? Biz her şeyi birlikte yapıyorduk. Sen çok değiştin her işe tek başıma yetişemiyorum.

Ben artık temiz olmaktan nefret ediyorum. Bir daha asla temizlik yapmayacağım.

Hapşırık onu ikna edemiyordu. Çareyi başka eve taşınmak da buldu. Eşyalarını topladı ve hemen oradan ayrıldı. Yoksa pislikten hasta olacaktı.

Hapşırık artık hem daha sağlıklı hem de daha temiz bir yerde yaşıyordu. Aradan haftalar geçti. Gülücük’ ün yaşadığı yere yakın olanlar hastalanıyorlardı.

Bir sabah ülkenin üzerinde gri bir bulut belirdi. Bu bulut çok pis kokuyordu. Papatya, menekşe ve gül bu garip bulut hakkında konuşuyorlardı:

Bu bir yağmur bulutu olamaz. Çok kötü kokuyor.

Pamuk şekeri bulutu da olamaz. Rengine bakın, ne kadar da kirli!

Biz ilkbahar mevsimindeyiz. Bu bulutun bu mevsimde burada ne işi var?

Bulut bir yere doğru ilerliyordu. Tavşan ve kaplumbağa onu takip etmeye başladılar. Bulut Gülücük’ ün evine yaklaştıklarında durdular. Kimse oraya yaklaşmak istemiyordu. Yaklaşan herkes hasta oluyordu.

Bulut Gülücük’ ün evini bir lokmada yuttu. Onun yanında pis olan birkaç ev daha yuttu. Herkes çok şaşkındı. Hemen bilge baykuş Biga’ nın yanına gittiler. Biga:

Bu gördüğünüz bir toz bulutu çocuklar. O kirli şeyleri yemeyi sever. Eğer arkadaşlarınızın evini kurtarmak istiyorsanız temizlik yapmalısınız. O zaman öksürüp yuttuklarını atar.

Hapşırık da oradaydı ve aklına takılan bir soru vardı:

Peki ama onun yuttuğu evleri hala pis olacak. Toz bulutu mahallenin temizlendiği nasıl anlayacak?

Sen merak etmek hapşırık, toz bulutu temizliği kokusundan anlar. Kokunun gökyüzüne yayılması yeterli. O zaman hemen öksürecektir.

Ülkede temizlik başladı. En pis yer Gülücük’ ün yaşadığı mahalleydi. Temizlik yapılınca hastalıklar azaldı. Bütün bitkiler daha yeşil oldu. Güller daha güzel kokmaya başladılar.

Biga haklı çıkmıştı. Birkaç gün sonra bir öksürük sesi duyuldu. Toz bulutu Gülücük’ ün evini ve diğer evleri öksürüp çıkardı.

Gülücük çok pişmandı. Artık daha temiz olacaktı. Hapşırık’ tan özür diledi. Hapşırık yeniden onun yanına taşındı. Yine eskisi gibi mutlu oldular.

Çocuğuna bir masal oku, Onun hayatına dokun...

Uykuya dalarken ailelerinden masal dinleyen çocuklar, aileleri ile daha mutlu ilişkiler kurabiliyor.

Öğretici çocuk masalları sayesinde, çocuklarınızı aile, sevgi, sorumluluk, disiplin, yardımlaşma, hoşgörü ve benzeri pek çok konuda kolayca bilinçlendirebilir ve en önemlisi de onlara masa okuyarak, çocuklarınızla kuvvetli sevgi bağları geliştirebilirsiniz. Araştırmalara göre, ailelerinden masal dinlemiş çocuklar, ebeveynleri ile daha mutlu ilişkiler kurabiliyor.