Okyanusta Yüzen Balık

Fantastik Uyku Masalı

Yaş
4-6
Okuma Süresi
4 dk
Kategori
Komik Masal
Unsur
Konuşan Hayvanlar
Yayınlanma Tarihi
2/8/2022
Yazar
Kocaman Bi' Site

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, ben bağda üzüm bekler iken, derede odun yükler iken, bir varmış bir yokmuş. Masalın yalanı mı olurmuş. O yalan bu yalan, fili yuttu bir yılan. Bu da mı yalan? derken; sabahleyin erken, keçiler koyunları tıraş ederken, tahta kurusu saz çalar, sıçan cirit atar iken, çıkmış bir kocakarı ortaya. En sonunda açmış ağzını yummuş gözünü. Bir laf etmiş, bir laf etmiş. Bakalım ne laflar etmiş. 

REKLAM

Günlerden birinde kasabanın kenarında bir akarsu bulunurmuş. Bu akarsu içerisinde bir sürü balıklar yaşarmış. Bu akarsu köy halkı tarafından da bakımı yapılırmış. Kimse oradaki balıklara dokunmazmış. Herkes balıklara zarar gelmesinden endişelenirmiş. Bu akarsuyun bir kötü yanı varmış. Okyanusa açılan bir bölümü bulunurmuş. Balıklar büyüdüklerinde ve güçlendiklerinde o yoldan okyanusa doğru ilerlermiş. Bu suda yaşayan tatlı sevimli bir balık varmış. Yemyeşil rengi, kırmızı kuyruğu ve çok güzel derisi varmış. Bu balığın adı Mina imiş. Mina çok sevimli olarak sevilirmiş. Mina günler geçmiş, aylar geçmiş ve artık büyük bir balık haline dönüşmüş. Artık okyanusa gitme vakti gelmiş.

REKLAM

Okyanusa karışmasının vakti gelen Mina balık endişeliymiş. Çünkü orada dev balinalar ve devasa köpek balıkları da varmış. O gün gelmiş çatmış Mina okyanusa karışmış. Kendine yolda bazı ufak balık arkadaşlarda edinmiş. Bu nedenle çok mutluymuş. Fakat bir yandan da endişeliymiş. Ya karşısına büyük balina çıkarsa diye korkuyormuş.

REKLAM

Mina yüzerken birden bire karşısına balıkçı ağı çıkmış. Okyanusta avlanmaya çalışan balıkçı ağı Mina'yı dolamış. Mina bu konuda çaresiz şekilde çırpınarak yardım istiyormuş. Eğer yardım edilmezse balıkçılara yem olacakmış. Ağ tam yukarı çekilirken, Mina içinden her şey bitti derken. Oda ne! Zehir lakaplı köpek balığı görünmüş. Mina hem ağdan korkuyor, hemde köpek balığından korkuyormuş. 

REKLAM

Çünkü Zehir’in ismini daha önceden çok duymuş. Zehir büyük bir hızla yaklaşarak ağları parçalamaya başlamış. Ağları yırtıp Mina’yı kurtarmış. Mina şaşkın bir halde Zehir’e bakıyormuş. Zehir ona dönerek, “Benden korktuğunu biliyorum. Korkma sana zarar vermem. Biz denizde yaşayan canlılar dostuz demiş”. Mina hatasını anlayarak Zehir’e teşekkür etmiş. Birlikte okyanusu gezmeye devam etmişler ve dostlukları ebediyen devam etmiş.

Yaş Grubu Etiketi:
5 Yaş Masalı
E-Mail aboneliği indirimli üyeliklerden faydalan.
En yeni içeriklerimizden, yeni kategorilerimizden, haftalık seçkilerimizden ve en önemlisi; Kocaman Bi' Site+ içeriklerine özel indirimler elde etmek için hemen mail listemize kaydol.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
MASAL VE HİKAYELERİNİ YÜZBİNLERCE OKURLA BULUŞTUR!
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve masalını bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum

YouTube Kanalımızı Gördün Mü?

Kocaman Bi' Site, dinlenebilir masallarını yayınlamaya başladı. Hemen kanalımıza abone ol ve bu gece çocuğuna bir masal dinlet.
Abone Ol
X