Adem ile Badem

Klasik Çocuk Hikayesi

Yaş
7-12
Okuma Süresi
4 dk
Kategori
Aile Hikayesi
Unsur
Uyku Getiren Hikaye
Yayınlanma Tarihi
3/8/2022
Yazar
Kocaman Bi' Sitesi

Doğu Anadolu bölgesinde güzel bir köy bulunuyordu. Bu köyde yaşayan sevimli bir aile vardı. Bu aile yemeyip içmeyip çocuklarını okutarak onların büyük adam olmasını istiyordu. Bu iki çocukta erkekti ve isimleri Adem ve Badem olan bu oğlanlar yaşları çok yakındı. İkisi de okula gidiyor. Derslere giriyor ve aileleri ile vakit geçiriyorlardı. Fakat çocuklardan Adem çok çalışkan bir çocuk olmasına rağmen Badem hiç çalışmayı sevmez, derslerini yapmaz ve öğretmenlerini dinlemiyordu. Ailesi de bu durumun farkında olduğu için bir hediye koyalım belki düzelirler diyerek bir çare düşündüler. Bu sayede Badem’in de Adem gibi çalışkan ve dersleri ile alakalı davranmasını sağlamak istiyorlardı.

Babaları Adem ve Badem’i yanlarına çağırdı. Onlara, eğer karneleri iyi gelirse ikisine ayrı ayrı bilgisayar alacağını söyledi. İkisi de çok sevindi. Gel zaman git zaman Badem yine dersler ile ilgilenmiyor, hatta bilgisayar olayını unutmuş gibi duruyordu. Bu sebeple yıl sonu gelmiş çatmış, aslında babaları ayrımcılık olmasın diye ikisine de bilgisayar almıştı. Ancak eğer notu kötü olan var ise bunu ona daha sonra verecekti.

Babası karnelere baktı Adem’i tebrik ederek ve bilgisayarı ona verdi. Badem’e ise başarısız olduğu için sana almadım dedi. Bunun üzerine Badem üzülmeye başladı. Bir yandan tatilde Adem’in bilgisayarda oyunlar oynadığına içerliyor, öte yandan bu durumu çok kıskanıyordu. Babası ise biraz akıllansın diye Badem’in bilgisayarını vermedi.

Badem her geçen gün daha da kıskanıyor ve bu durumu kafaya takıyordu. Bir gece Adem uyurken, badem bilgisayarı kırmaya başladı. Gözü dönmüş Badem bütün bilgisayarı parçalamaya başladı. Bütün ev halkı uyandı ve herkes şaşkındı. Ertesi gün babası onu çağırdı ve durumu anlattı.

Ben sana da bilgisayar aldım. Ama sen kardeşini kıskandın dedi. Badem bu söylem karşısında çok utanç duyarak, Adem’den özürler diledi. Kendi bilgisayarını Adem’e verdi. Fakat Adem birlikte kullanabiliriz diyerek onu affetti. Bu sayede Badem yaptığının hata olduğunu, kardeşini kıskanmanın hata olduğunu farketti. O da aynı Adem gibi derslerine çalışması gerektiğini fark ederek, bu sayede notlarını düzelterek derslerine iyi hazırlandı ve ikisi de mutlu bir şekilde yaşamaya devam ettiler.

Yaş Grubu Etiketi:
7 Yaş Hikayesi
Kendi Yazdığın Masallar ve Hikayeler Yüzbinlerce Kişi Tarafından Okunsun İster Misin?
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar veya hikayeler nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve kendi eserini bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum