Arkadaşım Tavşan

Klasik Çocuk Hikayesi

Yaş
4-6
Okuma Süresi
9 dk
Kategori
Arkadaşlık Hikayesi
Unsur
Uykudan Önce Hikaye
Yayınlanma Tarihi
9/8/2022
Yazar
Nisa Nur Kıran

Ormanda yaşayan Tilki Mufi, yalnız mı yalnız, mutsuz mu mutsuz bir tilkiymiş. Her şeyden şikayet eden Tilki  Mufi, çevresindeki herkese çok kötü davranırmış. Bu yüzden kimse Mufi’yle arkadaşlık etmek istemezmiş. Bir gün Tilki Mufi’nin evinin yakınına Kiki adında, dost canlısı ve neşeli bir tavşan taşınmış. Tilki Mufi, Tavşan Kiki’yi taşınırken görmesine rağmen, ona yardım teklifinde bile bulunmamış. Oysa diğer hayvanlar, Tavşan Kiki’ ye yardımcı olmak için çabalamış durmuşlar. 

Tavşan Kiki, ona yardımcı olan hayvan dostlarına teşekkür etmek istemiş. Ne yapsam da teşekkür etsem diye düşünmüş durmuş. Sonunda ne yapması gerektiğini bulan Tavşan Kiki, onları bir akşam yemeğine çağırmaya karar vermiş. Böylece dostlarına hem teşekkürünü sunacak, hem de onları daha iyi tanıyıp yakınlık kuracakmış. Hayvan dostlarının her birinin evine akşam yemeği için bir davetiye bırakmış. Ama bir kişiye davetiye bırakmayı unutmuş. O da Tilki Mufi’ymiş. 

Akşam bütün hayvanlar Tavşan Kiki’nin evinde toplanmışlar. Yemiş,içmişler. Yemekten sonra muhabbet etmeye başlamışlar. Gülüp eğlenirlerken bir anda evin kapısı çalmış. Tavşan Kiki kapıyı açmış ve karşısında Tilki Mufi’yi görmüş. Tilki Mufi davet edilmediği halde bir anda evin içine kaba bir şekilde girerek:

” Siz burada ne yapıyorsunuz? Benim niye bu akşam yemeğinden haberim yok?” diye sormuş.

 Cevap almayı beklerken yanlışlıkla masanın üstünde duran vazoyu düşürmüş Tilki Mufi. Hayvanlar, her zaman kaba davranışlarda bulunan Tilki Muif’nin bunu bilerek yaptığını düşünmüşler. Hayvanlar kızgınlıkla Tilki Mufi’ye bakmışlar. Hayvanlardan biri: 

”Tilki Mufi, bu yaptığın çok kaba ve ayıp bir davranış.” diyerek Tilki Mufi’yi azarlamış.

 Diğer hayvanlar da kızgınlıklarını dile getirmişler. Hayvanlar aralarında konuşurken bir bakmışlar ki Tavşan Kiki ağlıyor. Meğerse o vazo, Tavşan Kiki’nin ölen anneannesinden bir hatıraymış. Tavşan Kiki’nin ağladığını gören Tilki Mufi, kendini kötü hissetmiş ve üzülmüş. Özür dilemesi gerektiğini biliyormuş ama yine de dilememiş. Tavşan Kiki’nin evinden çıkıp kendi evine gitmiş. Diğer hayvanlar Tavşan Kiki’yi sakinleştirdikten sonra evlerine dağılmışlar.

 Ertesi gün Tilki Mufi yolda yürürken ayağı takılmış ve düşmüş. Neyse ki o sırada oradan Tavşan Kiki geçiyormuş. Tavşan Kiki, Tilki Mufi’ye yardım ederek onu hastaneye götürmüş. Tilki Mufi’nin ayağını alçıya almışlar. Tavşan Kiki, Tilki Mufi’nin eve gitmesine de yardımcı olmuş. Tilki Mufi ise Tavşan Kiki’nin vazosunu kırdığı için özür dilemeyip dün ona kaba davranışlarda bulunduğu için çok pişman olmuş. Utanmış. Tilki Mufi konuşmuş:

 ”Tavşan Kuki, dün sizin vazonuzu bilerek kırmadım. Yanlışlıkla oldu ve bunun için sizden özür dilerim.” demiş. 

Tavşan Kuki bu özürü kabul etmiş ve:” Ben de sizi akşam yemeğine davet etmeyi unuttuğum için özür dilerim.” demiş. 

Tilki Mufi ayağı iyileştikten sonra tüm hayvanlar için bir yemek daveti vermiş. Evine gelen misafirlerini güzelce ağırlamış. Yemekten sonra bir konuşma yapmış:

 “ Değerli dostlarım, bu zamana kadar sizlere kaba davrandığımı biliyorum. Tavşan Kuki bu kaba davranışlarımı fark etmeme yardım etti. Ona ve sizlere kaba davranmama rağmen, bana yardım etti. Bu benim için çok iyi bir ders oldu. Bundan sonra kimseye kaba davranmayacağım.” diyerek özür dilemiş. 

O günden sonra Tilki Mufi, gerçekten çok kibar biri olmuş ve arkadaşlarına her zaman yardım etmiş.

Yaş Grubu Etiketi:
5 Yaş Hikayesi
Kendi Yazdığın Masallar ve Hikayeler Yüzbinlerce Kişi Tarafından Okunsun İster Misin?
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar veya hikayeler nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve kendi eserini bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum