Hırsız Kaz Yavrusu

Eğitici Çocuk Hikayesi

Yaş
4-6
Okuma Süresi
14 dk
Kategori
Arkadaşlık Hikayesi
Unsur
Farkındalık Hikayesi
Yayınlanma Tarihi
16/1/2023
Yazar
Veli Kaçmaz

Ördek yavrusu, civciv ve kaz yavrusu komşuydu. Her gün birbirleriyle oynadılar ve en iyi arkadaşlardı.

Bir gün annesi, ördek yavrusuna güzel bir mavi papyon verdi. Ördek papyonu severdi ve onu gece gündüz takardı. Civciv ve kazla oynamaya gittiğinde onlara göstermek için giyerdi. Civciv de kaz yavrusu da bunu görünce çok kıskandılar. Kaz yavrusu kendi kendine, "Böyle güzel bir papyonum olsaydı, harika olurdu!" diye düşündü.

Geceleri kaz yavrusu uyuyamadı. Göz alıcı mavi papyonu düşünmeye devam etti. Sonra sessizce mavi papyonu ödünç almaya karar verdi. Kaz yavrusu, ördek yavrusunun evine gizlice girdi ve herkes uyurken ördek yavrusunun papyonunu çaldı. Papyonu eline aldığında çok heyecanlandı.

"Giymek için sabırsızlanıyorum!" Diye haykırdı. Eve vardığında kaz yavrusu dikkatlice boynundaki mavi papyonu taktı. "Ne kadar gösterişli! Bu mavi papyon ile büyüleyici görünüyorum. Benim için mükemmel!” Mavi papyonu ayarlarken ve mavi papyona hayranlıkla bakmak için aynasının önünde poz verirken memnuniyetle gülümsedi. Sonunda onu çıkardığında, papyonu geri vermekte tereddüt etti. "Birkaç günlüğüne ödünç alacağım." diye düşündü. 

Sonraki birkaç gün, ördek yavrusu papyonunu kaybettiğini düşünerek üzüldü. Ördek yavrusu annesine söylediğinde, dikkatsiz olduğu için azarlandı. Papyonun nerede olduğunu kimse bilmiyordu.

Birkaç gün sonra civciv babasından parlak turuncu bir top aldı. Üzerinde harika baskılar olan zıplayan bir toptu. Civciv hediye karşısında o kadar heyecanlandı ki kaz ve ördek yavrusunu göstermek için hemen hediyeyi çıkardı. İkisi de civcivi, özellikle kaz yavrusu çok kıskanırdı. Kendi kendine, "Böyle turuncu bir topum olsa harika olur!" diye düşündü.

Kaz yavrusu geceleri topu düşünmeye devam etti ve uyuyamadı. Açgözlü kaz yavrusu, turuncu topu çalmak için civcivin evine gitmeyi planladı. Topla eve gittiğinde o kadar heyecanlıydı ki topu kafasında dengeleme ve sektirme çalışması yaptı. “Topları kontrol etmekte çok iyiyim. Bu top benim için mükemmel!” diye haykırdı. "Birkaç günlüğüne ödünç alacağım." diyerek gülümsedi.

Ertesi gün civciv turuncu topu arkadaşlarıyla oynamak için dışarı çıkarmak istedi. Ancak nereyi ararsa arasın topu bulamıyordu. Depresyona girdi ve ağladı.

Ördek yavrusu, civcivin nasıl hissettiğini anlayınca onu teselli etti. Daha sonra civcive kayıp papyonundan bahsetti. "Gelecekte eşyalarımıza iyi bakmayı öğrenmeliyiz, civciv." Dedi ördek. Tüm bu süre boyunca yakınlarda duran kaz yavrusu sessizliğini korudu.

Hem ördek yavrusu hem de civciv onun arkadaşı olduğu için derinlerde kendini kötü hissetti. Ancak, çaldıklarını iade etmek istemiyordu. Günler geçti ve üç arkadaş bu olayları unuttu.

Birkaç hafta sonra, Kaz yavrusunun doğum günüydü. Doğum günü kutlaması için hem ördek yavrusunu hem de civcivi evine davet etmişti. Bu özel günde, Kaz yavrusu iyi görünmek için görünüşüne özen gösterdi.

Yeni kıyafetlerini mavi papyonu giymeye karar verdi. Kaz yavrusu, papyonun aslında ördek yavrusuna ait olduğunu tamamen unutmuştu. Ördek yavrusu tüm kıyafetlerini giydikten sonra aynada kendisine hayran kaldı. "Bugün harika görünüyorum!" diyerek sırıttı.

Tam o sırada kapı zili çaldı. Kaz yavrusu heyecanla kapıyı açmak için koştu. "Doğum günün kutlu olsun!" diye haykırdı ördek yavrusu ve civciv, kaz yavrusuna güzelce sarılmış bir hediyeyi kocaman bir gülümsemeyle tutarak.

Ancak kaz yavrusunun boynundaki mavi papyon, ördeğin dikkatini çekmiş ve gülümsemesini soldurmuş. “Teşekkürler ördek yavrusu ve civciv! Hoş geldin!" dedi.

Ördek yavrusu, kaz yavrusunun boynundaki papyondan rahatsız oldu. "Mavi papyon tam olarak benim kayıp papyonuma benziyordu. “Diyerek kendi kendine düşündü. Ancak arkadaşını suçlamak istemediği için sustu.

Hem civciv hem de ördek yavrusu kaz yavrusunun evini gezdi ve odasına girip oyuncak koleksiyonuyla oynarken pasta, şeker ve atıştırmalıkların tadını çıkardı. Civciv, oynamak için oyuncak kutusunu karıştırırken kaybettiği turuncu topu gördü.

"Bu top neden sende?" civciv topu kaldırırken sordu.

Garip bir sessizlik vardı. Kaz yavrusu kekeledi ve cevap verdi, "Ben... Annemden bir hediye olarak aldım."

Civciv topu inceledi ve topun kendisine ait olduğunu hemen anladı. Topa, babası özelleştirdiği için adı paraflanmıştı.

"Olamaz, bu topta adımın baş harfleri var. Bunu benim için babam yaptı. Neden yalan söyledin?" diye sordu.

Kaz yavrusunun dili tutulmuştu. Topun kişiye özel olduğunu bilmiyordu ve bunun bir tasarım olduğunu düşündü.

Ördek yavrusu daha sonra cesaretini topladı ve "Papyona ne dersin? Nereden aldın? Tam olarak kaybettiğim papyona benziyor.’’ Dedi.

Bu sefer kaz yavrusu sessiz kaldı. Odadaki atmosfer çok garip bir hal aldı.

Civciv ve ördek yavrusu birbirlerine baktılar ve ne olduğunu tahmin ettiler.

"Eşyalarımızı sen mi çaldın?" Civciv ve ördek yavrusu hep bir ağızdan sordular.

Kaz yavrusu utançla başını salladı.

Bu civciv ve ördek yavrusunu çok kızdırdı. İyi arkadaşlarının eşyalarını çalmasını beklemiyorlardı. İkisi de eşyalarını aldı ve kaz yavrusunun evinden ayrıldı.

Kav yavrusu olanlar hakkında kendini çok kötü hissetti. O günün ilerleyen saatlerinde bir kart yazıp af dilemek için civciv ve ördek yavrusunun evinin önüne bıraktı. Civciv ve ördek yavrusunun onu affedip affetmeyeceğinden emin değildi ama bunu bir daha asla yapmayacağına söz verdi.

Yaş Grubu Etiketi:
6 Yaş Hikayesi
Kendi Yazdığın Masallar ve Hikayeler Yüzbinlerce Kişi Tarafından Okunsun İster Misin?
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar veya hikayeler nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve kendi eserini bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum