Kırmızı Araba

Eğitici Çocuk Hikayesi

Yaş
4-6
Okuma Süresi
12 dk
Kategori
Arkadaşlık Hikayesi
Unsur
Erkek Çocukları İçin Hikaye
Yayınlanma Tarihi
12/9/2022
Yazar
Nisa Nur Kıran

Arabaların yaşadığı, Arabalar ülkesi vardı. Bu ülkede her yıl yarışlar düzenlenirdi. Bu yıl da düzenlenen yarışa katılmak isteyen, heyecanlı mı heyecanlı biri vardı. O da Kırmızı Arabaydı. Küçüklüğünden beri yarışları takip eden Kırmızı Araba, şimdi o yarışta yer alacak olmanın sevincini yaşıyordu. Yarış tarihi belli olur olmaz hemen kayıt yaptırmıştı. Arkadaşları Sarı Araba, Mavi Araba ve Mega Araba da yarışa kayıt olmuşlardı. Kırmızı Araba, arkadaşlarını çok severdi ve onlarla çok iyi anlaşırdı.

Ancak onların da yarışa katıldığını öğrendiğinde hiç mutlu olmamıştı. Arkadaşları ise Kırmızı Arabanın olumsuz hissinden bihaber şekilde, yarışta eğleneceklerini düşünerek seviniyorlardı. Kırmızı Araba kazanmak için gece gündüz yarışlara hazırlanmaya başladı. Ne ailesine ne arkadaşlarına vakit ayırıyordu. Sabah erkenden kalkıyor ve sanayiye bakımını yaptırmaya gidiyordu. Sonra da boş bir alanda çalışıyordu. Yine erken uyandığı bir sabah, bakım yaptırmaya gitti. Sanayiye ulaştığında bir ne görsün?

Bütün arkadaşları bakım yaptırmaya gelmişti. Kırmızı araba arkadaşlarının kendisini kıskandığını düşündü. Bu yüzden Kırmızı Arabadan önce davranarak sanayiye gelmişlerdi. Sarı Araba Kırmızı Arabayı gördüğünde kornasını çalarak: “ Hey Kırmızı, hoş geldin. Ne zamandır ortalarda yoksun. Özlettin kendini.” Dedi. Kırmızı Araba: “ Meşguldüm, yarışta kazanmam gerek. Malum, bir sürü rakibim var.” Dedi. Sarı Araba şaşırdı: “Ne yani, sen bizi rakip olarak mı görüyorsun?” dedi. Mavi Araba ve Mega Araba da şaşkınlıkla Kırmızı Arabaya bakıyorlardı. Kırmızı Araba cevapladı: “Tabi ki, bu yarışı kazanmak benim için çok önemli. Sizler de bunu bile bile yarışa katıldınız. Beni desteklemek yerine rakibim olmayı seçtiniz.” Dedi. Kırmızı Arabanın arkadaşları çok üzüldüler.

Oysa niyetleri Kırmızı Arabayı kırmak değildi. Sadece hep beraber eğlenmek istemişlerdi. Kırmızı Araba hızla sanayiden çıkıp gitti. 

Aradan bir hafta geçmiş ve yarış günü gelmişti.  Kırmızı Araba arkadaşlarıyla küsmüştü ve bu yüzden hiçbirinin yüzüne bakmıyordu. Yarışta 10 tane araba vardı. Kırmızı Araba çok heyecanlıydı ve bir hata yapmaktan korkuyordu. Yarışa katılan üst model arabalar vardı ve onları nasıl yeneceğini bilmiyordu. Bir an kazanamayacağını düşünerek yarıştan çekilmek istedi. Arkadaşlarına baktı. Onlarla yarışmak yerine onlardan destek almak isterdi. Yarışın başlamasına saniyeler kalmıştı.

Yarışı başlatan kişi üçten geriye doğru saymaya başladı. 3.2.1 diyerek bayrağı kaldırdı ve yarışı başlattı. Tüm arabalar hırsla hız yapıyorlardı. Hepsi de kazanmak istiyordu. Kırmızı Araba kendini oldukça zorluyordu. Olabildiğince hızlı gitmeye çalışsa da geride kalmıştı. Heyecandan sanayiye gidip bakım yaptırmayı unuttuğunu fark etti. Ama artık çok geçti. Bir anda Kırmızı Arabanın bir tekeri çıkarak fırladı. Kırmızı Araba ne yapacağını şaşırmıştı. Üç tekerlekle yola devam etmek imkânsızdı.

Kırmızı Araba yarışı baştan kaybetmişti. Birden arkadaşları Kırmızı Arabanın etrafını sardılar ve yedek bir tekerlek çıkararak Kırmızı Arabaya monte etmeye başladılar. Kırmızı Araba: “ Hey, çocuklar ne yapıyorsunuz? Yarışı kaybedeceksiniz.” Dedi Mavi Araba cevap verdi: “Kırmızı, sen bizim arkadaşımızsın. Yarış senden daha önemli değil. Bu yarışı sen kazanacaksın.” Dedi. Kırmızı Araba çok duygulanmıştı. Arkadaşları tekerleği takar takmaz yarışa devam etti. Arkadaşları da arkasından geliyorlardı.

Onlar için gaza sonuna kadar basarak öndeki tüm arabaları geçti. Bitiş çizgisine ulaşarak üçüncü oldu. Birinci olmayı her ne kadar istese de üçüncülük de oldukça iyiydi. Kazandığı kupayı arkadaşlarına götürerek: “ Bu kupayı hepimiz kazandık. Sizin sayenizde üçüncü oldum. Ama artık bunun önemi yok. Çünkü arkadaşlarım benim için her şeyden önemli.” Dedi. Hep beraber kornalarına basarak sevinç gösterisi yaptılar. 

Yaş Grubu Etiketi:
5 Yaş Hikayesi
Kendi Yazdığın Masallar ve Hikayeler Yüzbinlerce Kişi Tarafından Okunsun İster Misin?
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar veya hikayeler nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve kendi eserini bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum