Şanssız Maymun

Eğitici Çocuk Hikayesi

Yaş
7-12
Okuma Süresi
14 dk
Kategori
Fabl Örneği
Unsur
Hayvanlar Konuşuyor
Yayınlanma Tarihi
16/1/2023
Yazar
Veli Kaçmaz

Monie, her zaman talihsiz olaylarla karşılaşan şanssız bir maymundu. Ağaçtan ağaca sallanırken bazen bir sonraki ağaç dalına tutunmayı kaçırır ve düşerdi. Ya da susuzluğunu gidermek için nehre yaklaşırken sık sık ayağı takılıp suya düşerdi.

Bu her gerçekleştiğinde, Monie üzülür ve kendisi dışındaki her şeyi suçlardı. Zamanla küskün, öfkeli bir maymuna dönüştü.

Bir gün, Monie açlıktan kalktı ve yiyecek aramak için ağaç evinden dışarı çıktı. 

Bir meyve çiftliğinin yanına geldiğinde, yerde başıboş duran kocaman bir meyve sepeti gördü. Çiftlikten biraz meyve çalmak isterken kimsenin gelip gelmediğini görmek için etrafına bakındı.

“Kıyı temiz görünüyordu. O lezzetli meyvelerin tadına bakmak için içeri gireyim. Sırıttı. Monie çiftliğe gizlice girmek için tahta çitin içinden tırmanmaya çalıştı. Ancak şanssız maymun dikkatsizdi ve büyük bir “Güm” sesiyle yere düştü.

Yüksek sesli gürültü, sahibi tavşan Rollie'nin dikkatini çekti. Rollie davetsiz misafir konusunda herkesi uyarmak için alarm verdi.

Çiftlik hayvanları hemen toplandı. Tavuk çiftlikten dışarı fırladı, ördek yakındaki göletten çıktı ve ürkek fare hızla çiftlik evinin içine saklandı.

Rollie sopasını aldı ve Monie'nin peşinden koşmaya başladı. "Yiyecek istiyorsan, onun için çalışmalısın, onları çalmamalısın!" diye bağırdı kızgın Rollie. Monie, Rollie'yi uzaktan gördü ve aceleyle uzaklaştı. Çiftlik hayvanları arkalarından bağırmaya devam ettiler, “Bir daha gelmeye cesaret etme! Bir dahaki sefere kaçmak için bu kadar şanslı olmayacaksın!”

Monie ağaç evine kaçmayı başardı. Kötü şansı olmasa bile meyveleri almaya bu kadar yakın olması onu çileden çıkarmıştı. Yatağına çökerek, tadabileceği tüm etli meyveleri düşünmeye devam etti. Ağzının salyası akmaya başladı ve midesi daha da gürültülü bir şekilde guruldadı. Tam o sırada tatlı bir vanilya aroması dikkatini çekti. Enfes kokuyla derin bir nefes aldı. “Kurabiye kokusu! Birisi onları pişiriyor!” diye düşündü.

Monie heyecanlandı ve onu sarı bacalı sarı bir eve götüren kokuyu takip etmeye karar verdi. Monie pencereden baktı ve küçük bir kuzunun kurabiye yaptığını gördü. Kurabiyeler fırından yeni çıkmış ve soğumaları için pencere kenarına yerleştirilmişti. Kurabiyeleri almak için pencerenin üzerinden uzandığında Monie kendi kendine kıkırdadı.

Ah! Çok sıcak," diye haykırdı Monie. Gürültü küçük kuzuyu uyardı. Nazik küçük kuzu, kurabiyelerini nezaketen sunmak istedi. Ancak suçlu Monie yakalandığını düşündü ve elinden geldiğince hızlı bir şekilde kaçtı. Yolda tökezledi ve düştü, çamurlu bir su havuzuna inmesine neden oldu.

 “Ne kötü bir gün! Neden bu kötü şeyler sürekli başıma geliyor?” diye haykırdı Monie. Sadece yemek yememekle kalmamış, düşmekten berelenmiş ve kirlenmişti. Monie bu noktada karamsar hissetti ve kendini eve sürüklemeye devam etti.

Eve geldiğinde yatağına uzandı ve hayatında olan tüm kötü şeyleri merak etmeye başladı. "Bu kötü şansın beni etkilemesine izin veremem. Şansımı değiştirmeliyim!” dedi kararlılıkla.

Monie, ormanın derinliklerinde yaşayan kızıl mandrakeyi duydu. Herkesin problemlerini çözmesi ve hatta başkalarının şanslarını iyileştirmesiyle ünlüydü! İlk başta, Monie şüpheliydi. Ancak, başvuracak başka kimsesi olmadığı için, kendisi denemek zorunda kaldı.

Ertesi gün, Monie’ye kırmızı adamotu ziyarete gitti. Monie'ye bir göz attı ve "Evini en son ne zaman temizledin?" diye sordu.

Monie bu soruya şaşırdı ama şu yanıtı verdi: "Evimi neredeyse hiç temizlemiyorum. Karmakarışık durumda.”

"Sürekli bir şeyler hakkında endişeli ve karamsar mıydın?" diye sordu kırmızı mandrake.

"Başkalarından bir şeyler almaya çalıştığım ve beni yakalayacaklarından endişe ettiğim için aldım!" Monie dürüstçe yanıtladı.

Mandrake daha sonra Monie'ye bir çözüm verdi, "Evini temizlemene ihtiyacım var. Yemeğiniz için çok çalışmaya başlamanız gerekecek ve daha fazla hırsızlık yapmayacaksınız. Şansınızın değişeceğine eminim!” dedi. 

Monie bunu düşündü ve mandrake'in önerisini denemeye karar verdi. Eve varır varmaz kirli evini temizlemeye başladı. Çok yağlı ve kirli olduğu için, iyice temizlemek bütün gününü aldı.

Ertesi gün meyve çiftliğindeki hayvanlardan özür dilemek için çiftliğe çıktı. Garip bir şekilde, hayvanlar onun özrünü kabul ettiler. Daha sonra yemek karşılığında ev işlerine yardım etmeyi istedi. Yine fazla tereddüt etmeden kabul ettiler.

Monie adamotundan etkilenmişti. Artık peşinden koşan insanlardan kaçmak zorunda olmadığı için endişeli ya da karamsar hissetmiyordu. Şansı geri dönmüştü! Ayrıca dallardan dallara sallanırken artık dallardan düşmediğini de keşfetti!

Monie, şansını nasıl arttırdığını şaşırmıştı. Minnettarlığını göstermek ve aynı zamanda adamotuna şansını nasıl iyileştirdiğini sormak istedi. Bu nedenle adamotu bulmak için tekrar geri döndü.

"Bilge mandrake, şansımı değiştirdiğin için teşekkür ederim. Ancak merak ediyorum. Bunu nasıl başardın?” diye sordu.

Mandrake güldü. “Şansını değiştirmedim. Bunu sen başardın. Ellerin yağlı ve kirliydi. Bu yüzden ağaçtan ağaca sallanırken kaygan ellerin dalları tutarken kayıp düşmene neden oluyordu. Kaygılı ve endişeli olduğunda ise normalden daha beceriksiz olursun. Bunları çözdükten sonra doğal olarak bu kadar çok hata yapmayacaksın!” dedi. 

Maymun sonunda anladı. Davranışları ve zihinsel sağlığı, tüm bu süre boyunca eylemlerini etkiledi. Şansın önemli bir rol oynadığı zamanlar vardır. Bununla birlikte, zihin durumu bir kez netleştiğinde, kişi hatalara ve hatalara daha az eğilimli olacaktır.

Yaş Grubu Etiketi:
7 Yaş Hikayesi
Kendi Yazdığın Masallar ve Hikayeler Yüzbinlerce Kişi Tarafından Okunsun İster Misin?
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar veya hikayeler nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve kendi eserini bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum