Küçük Dino

Eğitici Çocuk Hikayesi

Yaş
4-6
Okuma Süresi
11 dk
Kategori
Fabl Örneği
Unsur
Konuşan Hayvanlar
Yayınlanma Tarihi
16/1/2023
Yazar
Veli Kaçmaz

Çok eski zamanlarda küçük bir dinozor vardı. Küçük Dino yemek yemeyi severdi. Lezzetli yiyecekler biterse, Küçük Dino çok yediği için Anne Dino'nun stok yapması gerekirdi.

Öğle yemeğinden sonra küçük Dino daha fazla bisküvi ve patates cipsi atıştıracaktı. Çay saatinde çikolata, şeker ve gazoz yiyecekti! Anne Dino, küçük Dino'nun sağlığı için endişeleniyordu. Onu azarladı, "Canım yavrum, şekerleri ve tatlı atıştırmalıkları fazla yersen dişlerin ağrır ve çürür." Dedi. 

Açgözlü küçük Dino, “Sorun değil anne. İyi olacağım." Küçük Dino annesini görmezden geldi ve tüm şekerli, sağlıksız atıştırmalıkları yemeye devam etti. Yatmadan önce dişlerini fırçalamayı da reddetti!

Anne Dino ona dişlerini fırçalamasını defalarca hatırlattığında, annesinin isteğini geri çevirdi. Anne Dino, Küçük Dino'nun daha az yemesi için tüm çikolataları ve şekerleri saklamaya karar verdi. "Şekerlerimi istiyorum anne!" dedi Küçük Dino, annesi ona artık onun için şeker veremeyeceğini söylediği her seferinde öfke nöbetleri geçirmeye başladı. Daha az şekerli atıştırmalıklar almaktan rahatsız olan Küçük Dino'nun bir planı vardı.

Geceleri, anne babası uyurken Küçük Dino yatağından gizlice çıktı ve parmak uçlarında mutfağa gitti. Buzdolabını açtı ve içindeki kekleri ve dondurmaları yedi. Ayrıca şeker kavanozunu bulmak için dolapları karıştırdı. Bunu görünce çok sevindi. Kaşık kaşık ağzına atmaya başladı. Bu geceden geceye devam etti.

Bir gün, küçük Dino şişmiş bir yanakla uyandı. Ah! Ağzım acıyor. Ne oluyor? Bu acı verici!" Yatağına oturdu ve yanaklarını tutarak ağladı.

Küçük Dino’nun sesi, Anne Dino’yu uyandırdı. Yatak odasına geldi ve "Sorun nedir? Neden ağlıyorsun güzel yavrum" dedi. Küçük Dino “Anne, dişim çok ağrıyor” diye Küçük Dino üzgün bir şekilde cevap verdi. Anne Dino, “Aman canım, dişin çürümüş olabilir. Ağzını aç da göreyim.” Küçük Dino kendisine söyleneni yaptı.

Gerçekten de Anne Dino, ağzının içinde kararmış bir diş görebiliyordu. "Dişçiye gitmen gerekiyor. Dişlerinde biraz çürük görüyorum ve sadece bir diş hekimi sana yardım edebilir.” Dedi Anne Dino.

"Acıyacak mı? Dişçiye gitmeye korkuyorum anne.” Diye haykırdı Küçük Dino. "Merak etme canım. Biraz rahatsızlık hissedebilirsin. Ama ondan sonra, yaşadığın acı gitmiş olacak.” Diye moral verdi Anne Dino. Küçük Dino'nun annesiyle birlikte dişçiye gitmekten başka seçeneği yoktu.

Dişçi kliniğine vardıklarında, Küçük Dino sıcak bir karşılama karşısında şaşırdı. "Merhaba Küçük Dino. Kliniğe hoş geldiniz.” Diş Hekimi Hippo sordu. "Bugün senin için ne yapabilirim?"

"Dişlerim çok ağrıyor. Annem bana sadece dişçinin yardım edebileceğini söyledi. Dişlerimi düzeltmeme yardım eder misin, Diş Hekimi Hippo?” diye sordu Küçük Dino. "Tabi ki yardım ederim Küçük Dino. Şimdi buradaki koltuğa uzan ve rahatla. Ağzını iyice aç ve önce bir bakayım. Diş Hekimi Hippo, koltukları ayarlayıp ışığı Küçük Dino'nun ağzına doğru açarken cevap verdi.

Küçük Dino'nun dişlerini inceledi ve birkaç dişinin çürük olduğunu fark etti. Diğer dişlerde de koyu lekeler vardı. Diş Hekimi Hippo aletlerini çıkardı ve dişi hafifçe kaşımaya başladı. "Hmm. Dişlerindeki çikolata lekeleri mi?

Küçük Dino utanmış hissetti. "Evet, yatmadan önce çikolata yedim" diye cevap verdi. Hippo Diş Hekimi, "Şekerlerin lezzetli olduğunu biliyorum. Ancak, diş çürümesine neden olacağından onları çok sık yememelisin. Ayrıca, yemekten sonra ve uyumadan önce dişlerinizi fırçaladığınızdan emin olmalısın. Dişlerini günde en az bir kez diş ipi ile temizleyip günde 2 kere dişini fırçalamalısın. Aksi halde diş ağrın ve çürüklerin olur. Bütün çürük dişlerini çektikten sonra, bir daha lezzetli yemekler yiyemezsin!” dedi. 

Küçük Dino utandı ve "Biliyorum, bunu bir daha asla yapmayacağım" dedi.

Hippo Diş Hekimi devam etti ve “Şimdilik kalan tüm dişlerini çürümekten kurtaracağım” dedi. Bununla birlikte Hippo Diş Hekimi, Küçük Dino için çürümüş dişleri çıkarmak için aletler çıkardı.

Hippo Diş Hekimi çekimi yaparken çok fazla delme ve çekme sesi vardı. Bu deneyim Küçük Dino için çok kötüydü. Bu olaydan sonra iyi bir ders çıkardı.

O zamandan beri Küçük Dino dişlerine iyi bakıyor. Artık şeker yemiyor. Ayrıca yatmadan önce ağzını çalkalamayı ve dişlerini fırçalamayı da ihmal etmiyordu.

Yaş Grubu Etiketi:
5 Yaş Hikayesi
Kendi Yazdığın Masallar ve Hikayeler Yüzbinlerce Kişi Tarafından Okunsun İster Misin?
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar veya hikayeler nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve kendi eserini bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum