Rana ve Tableti

Eğitici Çocuk Hikayesi

Yaş
4-6
Okuma Süresi
9 dk
Kategori
Spor Hikayesi
Unsur
Teknoloji Farkındalığı
Yayınlanma Tarihi
5/9/2022
Yazar
Büşran Betül Kaya

Rana, okuldan gelince tabletinden oyun oynamaya, ya da internetten videolar izlemeye bayılıyordu. Ama tüm gün yemek yemek, tuvalete gitmek ve uyumak gibi temel ihtiyaçlar dışında neredeyse sadece ve sadece tabletiyle zaman geçiriyordu. Annesi okuma yapsın diye kitap veriyordu, okumuyordu. Ders çalışsın diye ödevlerini önüne koyuyordu, yapmıyordu. Hareket etmediği için gelişiminde problemler yaşayacak, vücudunda ağrılar olacaktı, o yüzden dışarıya çıkıp biraz temiz hava alıp oynamasını istiyordu annesi ama Rana onu da yapmıyordu. 

Sonra bir gün annesi Rana’yı yanına çağırdı başladı anlatmaya; ‘’Bak güzel kızım senin yaşındayken ben geç saatlere kadar sokakta arkadaşlarımla oyun oynardım. Annelerimiz cama çıkar bize seslenirdi artık eve gidelim diye. Şimdi zaman değişti.

Ben büyüdüm anne oldum, dışarıya çıkıp arkadaşlarınla koşmanı, hareket etmeni onlarla iletişim kurup güzel zaman geçirmeni istiyorum. Sadece bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazları fazla kullanarak hiçbir şey elde edemezsin ve her gün daha da tembelleşirsin. Hareketsizlikten vücudunun gelişimi bile olumsuz etkileniyor.

Hareket etmeye halin kalmıyor. Sana bir teklifim var. Arkadaşlarınla birlikte dışarıda oynayabilmen için bir oyun öğreteceğim, eğer hoşunuza giderse tablet süreni yarı yarıya azaltacağız, kabul mü?” 

Rana annesinin söyledikleri karşısında oldukça üzüldüyse de, oyun öğretme teklifi onun ilgisini çekmişti. “Tamam annecim, bu oyunun adı ne peki?” diye sordu. 

Annesi, “Yakar Top” diye cevapladı ve anlatmaya başladı: “Arkadaşlarınla iki farklı gruba ayrılıyorsunuz. Grubun biri atıcı, diğer grup ise kaçıcı oluyor. Atıcılardan birinin attığı top, belirlenen alan içerisinde kaçıcı gruptan birine değmezse, kaçıcı grup kazanıyor. Eğer değerse de atıcı grup kazanıyor.” 

Bu oyun tarifi üzerine çok heyecanlanan Rana, hemen arkadaşlara haber vermek için sokağa koştu. Başından geçenleri arkadaşlarına anlattı. Oyunu duyan arkadaşları, hemen para birleştirip top almayı ve oyunu denemeyi teklif ettiler. 

Topu aldıklarında hemen takımları oluşturup oyuna başladılar. O gün Rana ve arkadaşları güneş batana dek Yakar Top oynadılar. Çocukların eğlence dolu oyunu, sokağa yansımış, herkes pozitif enerjiyle dolmuştu.

Dışarda fiziksel olarak oyun oynamaktan bitkin düşen çocuklar eve geldiklerinde yorgunluktan ölüyorlardı. Rana, akşam yemeğini yedikten sonra hemen banyo yaptı ve tertemiz uyudu. Akşam tablet aklına bile gelmemişti. Çünkü çocuklarla birlikte oyun oynamak çok daha zevkliydi. 

Tabletine sarılıp zaman öldürmek yerine, ertesi gün arkadaşlarıyla oynayabileceği diğer oyunların hayalini kurarak uykuya daldı.

Yaş Grubu Etiketi:
4 Yaş Hikayesi
Kendi Yazdığın Masallar ve Hikayeler Yüzbinlerce Kişi Tarafından Okunsun İster Misin?
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar veya hikayeler nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve kendi eserini bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum