Yırtık Ayakkabılı Yusuf

Eğitici Çocuk Hikayesi

Yaş
7-12
Okuma Süresi
5 dk
Kategori
Yardımlaşma Hikayesi
Unsur
Uyku Getiren Hikaye
Yayınlanma Tarihi
3/8/2022
Yazar
Kocaman Bi' Site

Güneydoğu bölgesindeki şehirlerden birinde bir kasaba vardı. Bu kasaba içerisindeki çocuklar okula gider ve eğitim görürlerdi. Bu okulda başka şehirden atanan bir öğretmen bulunduğu için imkanlar kısıtlıydı. Bu nedenle zor bir durum yaşanıyordu. Öğretmen, öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlara ders ve eğitim konusunda bilgiler verirdi. Çocuklarda zor şartlarda bu eğitim konusundan yararlanırdı. Ancak çocuklardan birinin adı Yusuf olarak bilinirdi. Bu çocuk fakir bir aileden geldiği için maddi durumu kötüydü. Her gün onca yıl gelen Yusuf, kıyafetleri bakımından yoksul bir halde yaşıyordu. Bu sebeple bazı eşyaları yırtıktı. Bunlardan en dikkat çekeni ise Yusuf’un  yırtık ayakkabısıydı. 

Yusuf zor imkanlar ve fakir aileden geldiği için yırtık ayakkabı ile okula gidiyordu. Diğer öğrenciler bu durumla alay ediyor ve ona yırtık ayakkabılı Yusuf diye lakap takmışlardı. Yusuf bu duruma çok üzülüyordu. Ailesi bu konuda bir şey yapamadığı için bu durum böyle devam ediyordu. Yusuf’un öğretmeni bu durumu fark etmiş ve çözüm aramıştı. Diğer çocukların onunla dalga geçmesini hoş bulmuyordu. Bu konu sürekli öğretmenin aklını kurcalıyordu. Sonunda bir fikir aklına geldi. Kendisi bir ayakkabı alıp Yusuf’a hediye etmeye karar verdi.

Yusuf’un öğretmeni çarşıya giderek en güzel modelden bir ayakkabı aldı. Yusuf’a bunu verirken onu kırmak istemedi. Yusuf’u tek başına çağırarak ayakkabıyı teslim etti. Yusuf çok mutlu şekilde teşekkür etmişti. Arkadaşları Yusuf’un ayakkabısını görünce şaşırdılar. Onunla dalga geçmemeye başladılar. Ancak öğretmen, diğer çocuklarında bu durumu fark etmesini sağlamak için bir şey düşünmüştü. Dışarıda kar yağdığı için her yer karlı halde bulunuyordu.

Öğretmen, çocuklara herkes ayakkabısını çıkarsın ve karda yakın ayak yürüsün dedi. Çocuklar şaşkındı ama öğretmenlerini dinlediler. Yürüyen çocuklar üşüyor, bağırıyor ve isyan ediyorlardı. Öğretmen daha fazla dayanamayıp, işte Yusuf her gün bu çileyi çekiyor ve siz onunla dalga geçiyorsunuz dedi.

Çocuklar hatalarını anladılar. Yusuf’un ne kadar zor bir süreç geçirdiğini fark ettiler ve ondan özür dilediler. Yusuf arkadaşlarının bu hareketiyle çok mutlu oldu ve onları affetti. Eğitim hayatlarına güzel şekilde devam ettiler.

Yaş Grubu Etiketi:
7 Yaş Hikayesi
Kendi Yazdığın Masallar ve Hikayeler Yüzbinlerce Kişi Tarafından Okunsun İster Misin?
Kocaman Bi' Site her ay yüzbinlerce ebeveyne ulaşıyor. Kendi çocuklarına anlattığın masallar veya hikayeler nesilden nesile aktarılsın ister misin? Hemen aşağıdaki butona tıkla ve kendi eserini bize gönder. Topluluğumuzun bir parçası ol.
Masal Göndermek İstiyorum